101. rocznica niepodległości [foto+video]

Uroczystości zaczęły się później niż zwykle. Podniosłe nabożeństwo w kościele pw. Chrystusa Króla rozpoczęło się o godz. 13.00, jednak świętowanie trwało do wieczora, a trzeba było jeszcze mieć siły na capstrzyk wojskowy, który przeszedł ulicami miasta do trzech pomników razem z nami.

Msza święta w intencji ojczyzny zgromadziła poczty sztandarowe, władze miasta i rzeszę mieszkańców. Trasa capstrzyku wiodła ulicą Piłsudskiego i Hołdu Pruskiego, a pierwszym przystankiem był Pomnik Czynu Polaków.

Przemarsz ulicami miasta na zakończył się Placu Słowiańskim, pod pomnikiem Bohaterom Walk o Niepodległość. Tysiące ludzi na samym Placu i wokół niego było świadkami uroczystego apelu. Tu zabrzmiał donośnie Mazurek Dąbrowskiego, a przejmującym momentem uroczystości był apel poległych.

Delegacje oficjalne złożyły wieńce i wiązanki. Hołd narodowym bohaterom oddali przedstawiciele szkół, zakładów pracy, organizacji społecznych, kombatanci. Nie zabrakło młodych spadkobierców Szarych Szeregów. Bohaterom pokłonili się harcerze nasi ZHR.

Warto dodać że po za wartami, sztandarem, delegacją – w przemarszu uczestniczyła nasza wielka zethaerka niesiona przez wszystkich od zuchów po instruktorów.

Hits: 0

Facebook Comments

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.