hm. Feliks Borodzik odszedł na wieczną wartę…

 Było już ciemno… Na polanie, na skraju rembertowskigo poligonu, pod kilkoma dużymi dębami płonęło ognisko. Na polecenie drużynowego trzech z nas zbliżyło się do ogniska. Podszedł do nas starszy druh harcmistrz.Drużynowy wziął z ogniska palącą się głownię, a każdy z nas po kolei wraz z druhem harcmistrzem wyciągał rękę z wyprostowanymi dwoma palcami jak do salutowania i powtarzał słowa Przyrzeczenia: Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliżnim, być posłusznym Prawu Harcerskiemu. Przyboczny przypiął każdemu składającemu Przyrzeczenie Krzyż Harcerski. Gawędę miał jeszcze druh harcmistrz, jeszcze coś śpiewaliśmy nad wygasającym ogniskiem. Tak zostałem harcerzem. Te fragmenty pamiętam dokładnie, pomimo że było to już dość dawno: 26 września 1936 roku.

14 sierpnia 2013 roku nadeszła do nas ta smutna wiadomość… 

Nie ma wśród nas śp. Druha Feliksa, od 1991 roku związanego z ZHR, był jego Przewodniczącym (100w latach 1995-1999), póżniej wiceprzewodniczącym (100w latach 1999-2004), wcześniej Hufcowy ZHP w Sulejówku i Mielcu.

Cichy bohater ostatniej wojny, członek Szarych Szeregów, pod pseudonimami “Lis” i “Michał” żołnierz AK i WiN pod okupacją sowiecką. W 1943 roku był komendantem Roju BS środowiska Szarych Szeregów w Otwocku. Na przełomie 1943 i 1944 z BS utworzył zastęp Grup Szturmowych. Jesienią 1944, w stopniu kaprala podchorążego, był dowódcą jednego z plutonów VII-go Obwodu AK “Obroża”.

 

 Po wojnie spełnił marzenia ze swojego dzieciństwa na Kresach, zawodowo związał się z lotnictwem. Został inżynierem lotnictwa, konstruował i ulepszał samoloty, był pilotem Aeroklubu Warszawskiego. Dla harcerskiej braci w szarych i zielonych mundurach najwyższe pułapy osiągał jako doskonały instruktor, mistrz wychowania do szarej służby poprzez osobisty przykład. Nieodżałowany przyjaciel, wzór doskonałości, spokoju, rozwagi i odpowiedzialności za nasz Związek…

13 kwietnia 2008 został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej śp. Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

ZHR jest moim ostatnim harcerstwem. Tak jak i kiedyś, w harcerstwie zawsze próbowałem coś
robić zgodnie z Przyrzeczeniem i Prawem Harcerskim. Jak mi się to udawało, to nie ja będę
oceniał. Dla mnie zawsze, gdy coś w harcerstwie robiłem, było to moją „harcerską służbą”.

CZUWAJ!
Cześć Jego Pamięci!

Pogrzeb śp. Druha Feliksa Borodzika odbędzie się we wtorek (10020.08.2013) o godz. 12.00 w parafii Przemienienia Pańskiego w Sulejówku Miłosnej (100ul. Armii Krajowej 34).

Więcej o druhu Feliksie:
– http://wpolityce.pl/wydarzenia/60294-druh-feliks-borodzik-polski-bohater-harcerz-zolnierz-szarych-szeregow-ak-i-win-odszedl-na-wieczna-warte
– http://pl.wikipedia.org/wiki/Feliks_Borodzik

W Załączniku Rozkaz Przewodniczącej ZHR wprowadzający 3-miesięczną żałobę w Organizacji.

http://www.harcerze.com.pl/Download.php?f=Rozkaz_Ls1_2013.pdf 

http://www.com.pl/node/739
http://www.harcerze.com.pl/news/124/n/45

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.