Jak Chocibór ochrzcił Wyspiarkę

Wszyscy mieszkańcy Świnoujścia możemy czuć się dumni z sukcesu, jakim jest rozpoczęcie budowy tunelu. Starania o tą inwestycję nie była łatwa i każdy chce dołożyć swoją cegiełkę w walce o nią. Tym bardziej jak się jest wędrownikiem, który “pełni służbę” i tak było z z naszym ćwikem Jakubem Rudzińskim “Chociborem” z 13 Świnoujskiej Drużyny Wędrowników “Ptaki” im. Zawiszy Czarnego. I on już na zawsze będzie miał swój mały wkład w budowę najdłuższego tunelu podwodnego w Polsce, inwestycji wartej 950 mln zł.

Zgodnie z tradycją, przed rozpoczęciem drążenia tunelu TBM musi otrzymać imię swojej patronki. Na przykład w Gdańsku była to pomorska księżniczka Damroka, w Warszawie przy budowie metra były to Maria i Anna, a w Łodzi – Katarzyna i Faustyna.
 Prezydent Świnoujścia i wykonawca tunelu konsorcjum PORR – Gülermak ogłosili konkurs na jej nazwę.  1226 internautów wzięło udział w głosowaniu nad wyborem imienia dla potężnej maszyny TBM, drąży tunel pod dnem Świny. Głosowanie trwało od 12 do 24 lutego 2021r. Do wyboru było pięć nazw, które komisja konkursowa wybrała spośród propozycji zgłoszonych przez mieszkańców Świnoujścia. Z jednego numeru IP można było oddać tylko jeden głos.
Kuba drugi od prawej

Oto oficjalne wyniki:
Wyspiarka (połączy dwie wyspy) – 581 głosów
Wisna (legendarna córka piekarza z Karsiboru) – 185 głosów
Dobrawa (żona Mieszka I) – 166 głosów
Victoria (jako symbol zwycięstwa) – 147 głosów
Nereida (morskie zwierzątko żyjące w dnie Bałtyku, wg. mitologii greckiej nimfy morskie, znane z wielkiej urody) – 147 głosów
Pomysłodawcami zwycięskiej nazwy TBM są trzej świnoujścianie Panowie: Jakub, Jarosław oraz Robert. Czyli w piątek 5 marca 2021 r. obyła się uroczystość nadania imienia maszynie. A konukrs wygrał nie kto inny tylko właśnie wspominany Chocibór!

A dziś został zaproszony aby obejrzeć pierwsze 400 m wydrążone pod ziemią.
Jak mówił jeden ze świnoujskich radnych
Serdeczne gratulacje dla mieszkańca osiedla Przytoru-Łunowo Jakuba Rudzińskiego oraz jego rodziców za zwycięstwo w konkursie na nazwę maszyny drążącej tunel. Dzięki inwencji twórczej Jakuba możemy nazywać ją naszą „Wyspiarką”.
I my gratulujemy realizacji tego co w naramiennik wędrowniczy jest wpisane !
PS. Sukces miał duże wsparcie innych harcerzy z Ptaków – Roch pozdrawiamy 🙂

Hits: 33

Facebook Comments

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.