Kadra na obozie

Kadra na obozie
Kadrę podobozu harcerskiego (100jednej z 3 części akcji letniej, na którą składają się: obóz harcerski, obóz wędrowny oraz kolonia zuchowa) stanowią co roku instruktorzy szczepu, którzy na co dzień prowadzą lub pomagają w prowadzeniu drużyn harcerskich. Są to minimum 3 osoby pełnoletnie, posiadające stosowne uprawnienia dla wychowawcy na placówce wypoczynku. Zazwyczaj na jednego opiekuna nie przypada więcej niż 12 osób.
Dodatkowo pracę kadry wspomagają 2 – 3 osoby w wieku około 16 lat, które przyuczają się do pełnienia funkcji w drużynach i gromadach. Prowadzą one część zajęć obozowych (100w towarzystwie pełnoletniego opiekuna) oraz pomagają w utrzymaniu ładu na miejscu obozowania.

Typowo na obozie harcerskim stosuje się następujący przydział funkcji:

  • komendant podobozu – osoba odpowiedzialna za funkcjonowanie podobozu, załatwianie spraw oraz reprezentowanie na zewnątrz;
  • oboźny – osoba odpowiedzialna za utrzymanie porządku, pilnowanie harmonogramu dnia, utrzymanie odpowiednich warunków mieszkaniowych na terenie obozowiska (100głównie w namiotach);
  • instruktor programowy – osoba odpowiedzialna za realizację programu pracy podobozu, pilnująca odpowiedniego planowania zajęć i ich przygotowania.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.