Udział Świnoujskiego ZHR w 70 rocznicy Powstania Warszawskiego

W dniach 31 lipca – 3 sierpnia ponad 2000 harcerek i harcerzy zrzeszonych w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej spotkało się na zlocie „Jutro Powstanie”, aby wspólnie oddać hołd bohaterskim Powstańcom Warszawskim. W tym ponad 40 osobowa grupa harcerek i harcerzy ze Świnoujskiego ZHR.

http://iswinoujscie.pl/artykuly/32909/ 

http://ordynariat.wp.mil.pl/pl/609_18298.html

70. rocznicę wybuchu Powstania wspominamy razem z Powstańcami. Dlatego było wspólne odwiedzanie miejsc pamięci czy też uczestnictwo w uroczystych obchodach. Program Zlotu służył podtrzymywaniu pamięci o historii, a także zainspirowaniu uczestników do myślenia o przyszłości ojczyzny. Zlot „Jutro Powstanie” był organizowany w ramach wspólnych dla czterech organizacji harcerskich obchodów: Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego i Stowarzyszenia Harcerskiego. Przy zachowaniu odrębnych programów poszczególnych zlotów udało się wypracować elementy programu, w których wzięli udział harcerze ze wszystkich organizacji.

Jubileusz 25-lecia ZHR

Z hucznie obchodzoną w tym roku 25 rocznicą wyborów czerwcowych łączy się jubileusz powstania ZHR. W kwietniu 1989 roku odbył się Zjazd Założycielski ZHR. Instruktorki i instruktorzy harcerscy wykorzystali rodzącą się możliwość swobody zrzeszania i powołali nową organizację harcerską. Dzisiaj ZHR liczy ponad 16 tysięcy członków i jest jedną z największych organizacji wychowawczych w Polsce. Zlot JUTRO POWSTANIE był jednym z wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 25-lecia ZHR.

1.08 piątek to uroczystości oficjalne – ogólnopaństwowe, miejskie oraz lokalne w całej Warszawie.
1 sierpnia 2014 pełniliśmy służbę jako Harcerska Poczta Polowa. W czasie Powstania najmłodsi harcerze pełnili służbę przenosząc przesyłki i umożliwiając warszawiakom kontakt z bliskimi w ogarniętym wojną mieście. W celu upamiętnienia ich poświęcenia i bohaterstwa ponownie ruszyła Harcerska Poczta Polowa, warszawiacy mogli nadać specjalnie przygotowaną pocztówkę do swoich bliskich. Przesyłki doręczali nasi harcerze za darmo w obrębie Warszawy.

17.00 Godzina „W” spotkaliśmy się ze wszystkimi organizacjami harcerskimi na Placu Zamkowym. Godzina „W” to tradycyjnie kulminacyjny moment obchodów wewnątrz ruchu harcerskiego. Harcerki i harcerze chcą być razem, aby minutą ciszy uczcić wspólnie wszystkich poległych w Powstaniu Warszawskim.
Część z nas była w tym czasie na Powązkach, pełniąc służbę przy grobach powstańczych, część współorganizowała wielką akcję z flarami w centrum Warszawy używając syren.
https://www.youtube.com/watch?v=BGb6f0xw3f8 – nasi harcerze zostali uchwyceni 1:52
https://www.facebook.com/photo.php?v=764545713609357&set=vb.100001618051846&type=2&theater – nasze syrena w godzinę W.

W odbywającym się Marszu Mokotowa podczas zlotu na czele prowadziły go nasze harcerki z 27 Świnoujskiej Drużyny Harcerek “Rzepichy” im. Mieszka I
Znalazł się również czas by zobaczyć jedno z najlepszych w Polsce muzeów – Muzeum Powstania Warszawskiego.
Można było również poznać i dowiedzieć się, co działo się na Pawiaku.
Wieczorem odbyła się przeprawa przez Wisłę. W Powstaniu Warszawskim wzięły udział harcerskie bataliony „Zośka” i „Parasol”. Ich szlak bojowy okupiony ogromnymi stratami zakończył się na Czerniakowie, gdzie Wisła odcięła możliwość dalszego odwrotu. W nocy wędrowniczki i wędrownicy (100czyli najstarsi harcerze) spłynęli łodziami Wisłą z Kępy Zawadowskiej na Wilanowie pod Most Poniatowskiego i przy rozpalonym ognisku na jednej z wiślanych łach wspominali bohaterstwo.
2.08 sobota odbyła się gra miejska „Nieznani bohaterowie” – dla harcerzy i warszawiaków. Gra inspirowana była życiorysami Powstańców Warszawskich. Uczestnicy wykonywali zadania osadzone w „realiach” życia powstańczego i okupowanego kraju przed 70 laty. Spotykaliśmy się również z harcerzami – powstańcami jak np. spotkanie w Pijalni Czekolady z Włodzimierzem Dusiewiczem ps.„Dusza” harcerzem Szarych Szeregów, służby pomocnicze w PW -dokumentalista, wieloletni przewodniczący Rodzin Katyńskich.

3.08 niedziela to Apel kończący Zlot ZHR, Msza św. na Pl. Krasińskich którą odprawiał Biskup Polowy WP i defilada
To już ostatni dzień wspólnych obchodów. Zakończany uroczystą defiladą Traktem Królewskim, podczas której harcerki i harcerze oddali hołd Powstańcom Warszawskim. Oficjalne zakończenie Harcerskich Obchodów odbyło się na Pl. Piłsudskiego – apel i wspólny krąg wszystkich uczestników harcerskich obchodów w stolicy.

fot. Organizator

Świnoujski Szczep ZHR wystawił dwa sztandary: jako spadkobiercy na wniosek proboszcza kaplicy wojskowej i Świnoujskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK sztandar świnoujskiego koła AK oraz sztandar naszego szczepu.
Mimo temperatury 35 stopni ludzie klaskali „Brawo Świnoujście!”

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.