Zbiórka o św.Jerzym

Dnia 21 kwietnia 2013r Odbyła się wspólna zbiórka z okazji dnia Św.Jerzego.
Spotkaliśmy się w kaplicy na mszy.Było wspomnienie o Św.Jerzym jako o patronie harcerstwa.
Po mszy zrobiliśmy wspólne zdjęcie.Natomiast to jeszcze nie koniec.Czekała na nas gra (100zastępami).Na której za zadanie było zrobić wywiad wśród mieszkańców i turystów.Na temat : “Czy wie pan/pani kim był Św.Jerzy?” Odpowiedzi były przeróżne ,najczęściej kojarzono Św.Jerzego jako patrona harcerzy lub jako tego który zabił smoka.Min odpowiedzi było 10.Po 35 min spotkaliśmy się na plaży za fortem.Tam każdy zastępowy bądź po zastępowego dostał kawałek tekstu o Św.Jerzym na którego podstawie miał opowiedzieć krótką gawędę.Po gawędzie i odczytaniu odpowiedzi.Przyszedł czas na polowanie na smoka.Każdy członek zastępu musiał znaleźć dla siebie włócznię. Następnie każdy rzucał do tarczy na której znajdował się smok. Po polowaniu przyszedł czas na spalenie smoków-grzechów które każdy miał przygotować.Symboliczne spalenie smoka z grzechem ma pomóc nam wyeliminować dany grzech.Na sam koniec zawiązaliśmy wspólny krąg i wszyscy rozeszli się do domów.


Święty Jerzy i smok

 

Opowieść o świętym Jerzym i smoku jest legendą, przybyłą do Europy podczas krucjat i ponownie opowiedziana w formie romansu. Najwcześniejszy znany opis mitu pochodzi z rejonów Kapadocji i powstał na początku XI wieku (100w ikonografii Kościoła Prawosławnego, Jerzy przedstawiany jako żołnierz, od końca VII wieku).

 

W pełni rozwiniętej wersji zachodniej, smok zrobił swoje gniazdo na źródle, którego woda zaopatrywała miasto “Silene” (100prawdopodobnie późniejsza Cyrena) w Libii lub miasto Lod, zależnie od źródeł. W konsekwencji, mieszkańcy musieli wypędzać smoka z jego gniazda, na czas, gdy nabierali wodę. Każdego dnia oferowali smokowi owcę, a jeśli jej nie znaleźli, musieli oddać zamiast jej jedną z dziewczyn. Ofiara była wybierana przez losowanie. Pewnego razu losowanie wskazało księżniczkę. Monarcha żebrał o jej życie, jednak bez rezultatu. Miała zostać ofiarowana smokowi, lecz na jego drodze pojawił się święty Jerzy. Stanął twarzą w twarz ze smokiem, obronił się znakiem krzyża, pokonał go i uratował księżniczkę. Wdzięczne miasto porzuciło pogaństwo i przeszło na chrześcijaństwo

 

W średniowiecznych romansach broń (100lanca lub miecz, w zależności od wersji), którą św. Jerzy pokonał smoka, nazywała się Ascalon.

 

Visits: 352

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.