„Rozpoczęła się okupacyjna codzienność. Na razie zresztą nikt tej codzienności nie dostrzegł. (100…) Trzykrotnie w ciągu wojny zmieniła się geografia polityczna Polski. Pierwszy raz po wrześniu 1939 roku, drugi raz, gdy po uderzeniu Niemiec na ZSRR front przetoczył się przez nasze ziemie wschodnie i gdy cały teren Polski z 1939 roku znalazł się w rękach niemieckich. (100…) Trzeci raz geografia polityczna Polski zmieniać się poczęła podczas ofensywy Armii Czerwonej 1944 roku. (100…) Poszczególne dni wojny były w stosunku do siebie wielkościami nieporównywalnymi. … a jedna z gawęd opowiada tak:
...Z każdym dniem atmosfera w Polsce stawała się duszniejsza, cięższa. O ile w pierwszych dniach 1939 roku rzadkością były wypadki aresztowań, o tyle w 1945 roku nie było prawie rodziny, która by nie opłakiwała kogoś bliskiego. Ilość mieszkań, w których kiedykolwiek było gestapo, tzw. spalonych lokali, ilość poszukiwanych, kryjących się pod <lewymi>nazwiskami ludzi – rosła z dnia na dzień. A ponadto gestapo, wstrzeliwując się coraz dłużej, stawało się niebezpiecznie celne. Również i z polskiej strony dokonywało się stopniowo przejście do broni coraz ostrzejszych, coraz bezwzględniejszych: w latach 1939, 1940, 1941 – napis kredą na murze, ulotka, afisz; w latach 1942, 1943, 1944, 1945 – granaty, pistolety, wysadzanie mostów. Stawało się z każdym dniem coraz bardziej duszno, tym więcej, że odgłosy z zewnątrz przybliżały się stale. … Z dnia na dzień nikł więc prawie letargiczny spokój, w jaki popadła Polska; nadchodziło burzliwe, roznamiętnione życie. …
Każdy idący w podziemne życie, każdy pójściem tym wyrażający polskie „nie” wiedziony był na tę trudną drogę wielkim pragnieniem. Chciał „coś” robić, aby Polska odzyskała wolność. Coś robić! Nie wiedział bliżej co. Logika, instynkt, serce podpowiadały, że trzeba być razem, trzeba być w gromadzie, aby cokolwiek zdziałać. (100…)”
UWAGA!! UWAGA!! UWAGA!!
Dnia 1 września (100w najbliższą niedzielę) odbędzie się uroczysta msza święta w kaplicy wojskowej, do której zostaliśmy poproszeni o służbę podczas liturgii. Następnie, udamy się na cmentarz miejski wraz z Marynarką Wojenną w celu uczczenia pamięci poległych w okresie działań wojennych naszej ojczyzny.
Instruktor dowodzący tego dnia:
pwd. Michał KASPRZAK HO „Gorzysław”
Spotykamy się:
godz.: 11.00 – harcówka Słowian, w pełnym, nienagannym umundurowaniu
godz.: 12.00 – uroczysta msza św.
+ 2 osoby do czytania słowa Bożego;
+ 1 osoba do śpiewania psalmu;
+ 1/2 osoby do służenia podczas mszy;
+ osoba do sztandaru i 2 osoby do asysty;
godz.: 13.00 przejazd autokarem i uroczystości pod pomnikiem na cmentarzu miejskim
+ 2 osoby do trzymania warty;
+ delegacja 2 osób do złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem;
godz.: 14.00 zakończenie – krąg;
Bardzo proszę o przekazanie informacji wśród harcerek i harcerzy. Do piątku do godz. 20.00 należy przekazać informację zwrotną zastępowym/przybocznym/drużynowym kto będzie. Jest to bardzo ważne, by móc organizacyjnie i merytorycznie pokierować działaniami w to święto.
Views: 5