22 thiking day

{cytat}„Jeżeli mam swe życzenia przekazać młodym dni dzisiejszych – tym, którzy mnie rozumieją – to nade wszystko życzę, by coraz silniej odczuwali smak dawania, a coraz słabiej – smak brania. Daw2ania bliskim i dalekim, znanym i nieznanym, żyjącym i tym, którzy żyć będą kiedyś. W dawaniu bowiem rośnie prawdziwa radość życia {/cytat}

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej, wszystkim zuchom, druhnom i druhom, wraz z bylymi siostrami i braćmi w tym także z bratniej organizacji
braterskie życzenia składa III Szczep Harcerski „Słowianie”

napisał niegdyś hm. Aleksandra Kamiński:

 

22 lutego to dzień urodzin Sir Roberta Baden Powella (1001857-1941) oraz jego żony Olave Baden Powell (1001889-1977). Obydwoje są centralnymi postaciami w historii światowego ruchu skautowego. Pierwszy jest twórcą tego ruchu i autorem książki „Scouting for Boys”, która do dzisiaj stanowi obowiązkową lekturę skautów i harcerzy na całym świecie. Pisząc tę książkę, sprawdzał swoje pomysły w praktyce, organizując pierwszy obóz skautowy dla członków organizacji młodzieży chrześcijańskiej Boy’s Brigade oraz synów swoich przyjaciół. Datę rozpoczęcia tego obozu – 1 sierpnia 1907 roku – traktuje się jako dzień narodzin światowego skautingu. 

Robert Baden Powell, w roku 1920 mianowany Naczelnym Skautem Świata, do końca życia aktywnie działał na rzecz wychowania młodego pokolenia w zgodzie ze szczytnymi ideami skautingu. Jego żona Olave, Lady Baden Powell, od 1930 roku nosząca miano Naczelnej Przewodniczki Świata, zaangażowała się w tworzenie podstaw i rozwój żeńskiego odgałęzienia ruchu skautowego.

22 lutego dla harcerzy i skautów całego świata stanowi jedną z najważniejszych dat w całorocznej służbie. W hołdzie twórcom skautingu, a także w celu wspólnego w jednym dniu przeżywania harcerstwa i odczuwania światowej wspólnoty wszystkich członków oraz sympatyków tego ruchu, obchodzony jest Światowy Dzień Myśli Braterskiej (100World Thinking Day). Naczelną jego ideą jest braterstwo i przekonanie, że ani kolor skóry, ani religia, ani płeć, ani miejsce zamieszkania nie może być powodem do dyskryminowania kogokolwiek. Dzień ten został on dla skautek na ich konferencji w Stanach Zjednoczonych w 1926 roku, jednak z czasem stał się również świętem skautów.

Od wielu lat Dzień Myśli Braterskiej obchodzony jest również wśród polskich harcerzy, niezależnie od tego, do jakiej organizacji należą. Spotykamy się na uroczystych zbiórkach, organizujemy specjalne biwaki, przekazujemy sobie pozdrowienia i życzenia na własnoręcznie zdobionych kartkach, wysyłamy życzenia do harcerzy i skautów z innych krajów. Czasem organizowane są akcje charytatywne, ogniska, wieczornice, gry terenowe, świeczkowiska. Dzień ten wielu adeptów harcerstwa wybiera również jako datę złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego.

Wydaje się, że w natłoku komercji, pogoni za modą i pieniądzem, wśród tych wszystkich Halloween’ów i walentynek Dzień Myśli Braterskiej wyróżnia się zdecydowanie. W przeciwieństwie do „nowych tradycji”, czczych zabaw i ulotnych flirtów jest w nim jakaś myśl, jakiś głębszy sens.

Akt założenia DMB z podpisem Olive Baden Powell

Views: 21

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.