66. Rocznica już z nami

{datsopic:25694 right}Już za nami 66. Święto zuchów, harcerek i harcerzy oraz instruktorów w rocznicę powstania Harcerstwa w SP 1.

Na koniec roku swoją kolejną rocznicę obchodziło najstarsze środowisko harcerskie w naszym mieście – III Szczep Harcerski “Słowianie”.

Pierwsze wzmianki o działalności harcerzy w szkole datuje się na 1946 rok, zauważalne jest w ich działaniu nieprzychylne nastawienie do wprowadzanego ustroju “demokracji ludowej”; harcerstwo zostaje uznane za reakcyjne. W SP 1, pomimo bezprawnej likwidacji harcerstwa w 1949 roku przez władze komunistyczne i utworzeniu Organizacji Harcerskiej Związku Młodzieży Polskiej (100później Organizacji Harcerskiej Polski Ludowej), harcerstwo w nie traci swojej tradycyjnej formy.

Po odrodzeniu harcerstwa 1956 roku instruktorom harcerskim udaje się przemycić harcerzom w swojej pracy, zakazane wówczas, “burżuazyjne, skautowe i tradycyjne” wartości. We wrześniu 1964 roku z drużyn harcerek, harcerzy i gromad zuchowych zostaje utworzony szczep.

Od tego czasu na mapie świnoujskiego harcerstwa, już przez 44 lata, widoczny jest III Szczep Harcerski “Słowianie”. W latach 80-tych włącza się w odnowę skomunizowanego ZHP, harcerze składają przyrzeczenie na Boga, Polskę i służbę bliźnim, nie zaś na “wierność idei socjalizmu”. Po latach chudych, gdzie pomiędzy rokiem 1996 a 2006, pozostaje ze szczepu kilku instruktorów oraz działający zastęp “Czarne Jastrzębie”, następuje odrodzenie tradycyjnego harcerstwa w Szkole Podstawowej nr 1. Środowisko odszukuje i odświeża kontakty z harcerzami od 1946r.

Kulminacją były obchody 60-lecia uświetnione Świętem, jak również odsłonięciem tablicy na murach Szkoły Podstawowej nr 1 w obecności władz miasta, dyrekcji szkoły, kolejnych szczepowych, ostatniego drużynowego (100przed likwidacją harcerstwa w 1949r.) i mediów.

 Aby upamiętnić powstanie pierwszych drużyn harcerskich w polskim Świnoujściu, świętować kolejny rok działania i istnienia szczepu – my, zuchy, harcerki, harcerze i instruktorzy z III Szczepu Harcerskiego “Słowianie” ZHR – spotkaliśmy się na trwające od piątku święto III Szczepu, które zakończyło się w niedzielę 9.12.2008.

7 grudnia spotkaliśmy się na gościnnych progach Jedynki, na wspólnym wieczorze przy świecach i harcerskich piosenkach podsumowaliśmy rok 2012.

W sobotę 8  grudnia podczas obchodów odbyły się gra o Krzyżu Harcerskim (100wspólnej odznace wszystkich organizacji harcerskich w Polsce) dla harcerzy. Można było się dowiedzieć np. Krzyż harcerski jest wzorowany na odznaczeniu Virtuti Militari czy też że Krzyż jest jedyną odznaką cywilną, którą można nosić na mundurze wojskowym lub policyjnym.

O 17 rozpoczął się apel. Drużyny wmaszerowały do auli szkoły, sztandary zostały wprowadzone. Meldunek, rozkaz, odznaczenia. Wyróżnienie tytułem “Przyjaciel Szczepu 2012” tj.:

  – Szkoła Podstawowa nr 1

  – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 – Pani Ewa Kręczyńska-Pędziwiatr

  – Rada Rodziców przy SP 1

  – Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej k. Świnoujściu

  – 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

  – Kontradmirał Krzysztof Teryfter

  – kmdr Zygmunt Białogłowski

  – kmdr Krzysztof Zdonek

  – kmdr por Ernest Rainer

  – chor Jacek Michalski

  – Przedszkole Publiczne nr

  – druh Krzysztof Zaworski z SGO Zawisza (100byli harcerze)

  – Państwo Sitek

  – Państwo Babkinis

  – Państwo Muraszko

  – Państwo Twardowscy

W niedzielę zuchy, harcerki i harcerze wzięli udział we Mszy Św. w Kaplicy Wojskowej w trakcie, której z inicjatywy Harcerskiego Kręgu Seniora „Kotwica” zostały poświęcone kopie obrazu Matki Boskiej Harcerskiej przez kapelana III Szczepu pwd. Adama Rogackiego HR kapelana 8 FOW, kapitana Marynarki Wojennej. Wizerunki, które harcówek seniorów i szczepu w Świnoujściu i w Szczecinie.

66. Święto Szczepu zakończyło się ok. 12 w niedzielę wspólnym kręgiem.

Views: 6

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.