Święto Szczepu to wydarzenie, które pozwala nam wrócić do historii Szczepu i działających w nim drużyn. Pierwsze wzmianki o działalności harcerzy w szkole datuje się na 1946 rok. Zauważalne jest, że w początkach naszego środowiska założyciel dh. Jerzy Kobylański, który zebrał chłopców w drużynę i Maria Siwczyńska, która zorganizowała drużynę harcerek nawiązali mocno do tradycyjnego modelu harcerstwa.
Drużyna harcerek jak i harcerzy uznawane były za środowiska niechętne nowej komunistycznej władzy. Pomimo likwidacji harcerstwa w 1950 roku przez władze komunistyczne i utworzeniu Organizacji Harcerskiej Związku Młodzieży Polskiej (100później Organizacji Harcerskiej Polski Ludowej) w Szkole Podstawowej nr 1 harcerstwo nie traci swojej tradycyjnej formy na ile to możliwe dzięki kierowniczce szkoły, a zarazem instruktorce harcerskiej Wilhelminie Ginter. Po odrodzeniu harcerstwa 1956 roku instruktorom harcerskim udaje się bardzo szybko przywrócić jego tradycyjną formę.
70 rocznica powstania Szkoły Podstawowej nr 1 pozwoliła na dotarcie do dokumentów potwierdzających powstanie szczepu z inicjatywy szkoły w 1960r. We wrześniu 1964 Hufiec ZHP Świnoujście powołał III Szczep Harcerski „Słowianie”. W latach 80-tych “Słowianie” włączają się w odnowę skomunizowanego ZHP, harcerze zdobywają tradycyjne stopnie, składają przyrzeczenie “Mam szczerą wolę…, nie zaś na „wierność w sprawie socjalizmu”. W drużynach wędrownicy mieli dostęp do wydawnictw drugiego obiegu, biorą udział w wydarzeniach niezależnego harcerstwa na terenie Polski. Szczep organizuje samodzielne obozy i zimowiska. W roku 1989 13 ŚDH “Ptaki” im Zawiszy Czarnego buduje ZHR.
Po latach chudych, gdzie pomiędzy rokiem 1996 a 2006, pozostaje ze szczepu kilku instruktorów oraz działający zastęp „Czarne Jastrzębie” następuje odrodzenie harcerstwa w Szkole Podstawowej nr 1. Środowisko odszukuje i odświeża kontakty z harcerzami od 1946r. Nasze święto szczepu nie jest tylko dniem wspomnień, podczas którego pielęgnuje się wyłącznie przeszłość. Każdego roku jest to okres podsumowania pracy i planów na przyszłość. Jest czas na podziękowanie wszystkim zaangażowanym w pracę naszego środowiska. Takim osobom wręczane są dyplomy uznania, goście zaś mają okazję do poznania środowiska i powiedzenia kilku słów.
W tym roku przypomniał swoją działalność w szczepie wiceprezydent Paweł Sujka – który wspomniał swoje czasy, kiedy sam był harcerzem-wodniakiem w naszym szczepie. Gościliśmy również Dyrektora Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu Jarosław Lipiński, druhnę z Głównej Kwatery Harcerek ZHR phm. Marta Pudłowska, ks. kanonika Piotra Superlaka z Parafia NMP Gwiazdy Morza w Świnoujściu. Na kominku udało nam się zebrać wszystkie nasze pokolenia harcerskie.
Na harcerskim kominku harcerki i harcerze słuchali opowieści z danych lat, zaś na wystawie harcerskich zdjęć podziwiali dawne i współczesne czasy. Z okazji 70-lecia szkoły cały rok do grudnia 2016 szkoła z harcerstwem będzie obchodzić swój jubileusz.
Views: 13