Skip to content

Betlejemskie Światło Pokoju 2023

Jak co roku w okresie przedświątecznym, tak i tym razem odbyły się spotkania wigilijne na które, zgodnie z prośbą przybyły nasze delegacje z Betlejemskim Światłem Pokoju.

Dziękujemy wszystkim za podjętą służbę, a Światło Pokoju dotrało

do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

do Szkoły Podstawowej nr 4 z oddziałami integracyjnymi

do Parafii Wojskowej w Świnoujściu

do Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami integracyjnymi

a także do Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 9

Symbol pokoju jakim stało się Światło zapalone w betlejemskiej grocie narodzenia Chrystusa dotarło do Europy w Boże Narodzenie 1986 roku z inicjatywy radia Linz w Górnej Austrii. Światło pokoju przypominało o tym, że Jezus jest wdzięczny wszystkim tym, którzy do Niego przychodzą. Poprzez przekazywanie Światła pokoju ludzie nieśli dobrą nowinę, radosną wieść o narodzeniu Jezusa.

W następnych latach to wiedeńscy skauci rozpowszechnili pomysł dzielenia się Światłem na teren Europy, a nawet poza jej granice. Wykorzystano do tego skautowe ścieżki braterskich powiązań, na początku na terenie Austrii, a w pamiętnym przełomowym dla krajów za „żelazną kurtyną” 1989 roku nadzieja dotarła do Budapesztu, Pragi i Krakowa.

Tak oto kolejnymi ogniwami stali się skauci węgierscy, słowaccy, czescy i polscy harcerze.

Przeniesienie w grudniu 1989 r. Betlejemskiego Światła Pokoju z Wiednia do Krakowa, przez harcerzy wiedeńskiego szczepu „Polanie” ZHP, działającego poza granicami Kraju, miało symboliczne znaczenie dla odnowienia kontaktów międzynarodowych harcerstwa
polskiego po II wojnie. Przyjęli je w kościele św. Idziego harcerze z ZHP rok zał.1918 (później ZHR) i przekazali jako symbol idei pokoju i braterstwa do kilkunastu miejsc w Polsce.

Od połowy lat osiemdziesiątych położony pod Wawelem kościółek św.Idziego był centrum zawiązanego z inicjatywy Dominikanina Ojca płk. Adama Studzińskiego (legendarnego kapelana żołnierzy II Korpusu WP spod Monte Cassino), Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy.

Do końca PRL działania te były „kontestowane” przez ówczesne władze,dlatego też nadzieja niesiona przez Niepokorne Harcerstwo miała wtedy kapitalne znaczenie.

Po dwuletniej przerwie, w 1991 r., inicjatywę podjął ZHP i do chwili obecnej odbiera Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich. W latach 1992-93 harcerki i harcerze ZHR w wielu środowiskach dzielili się Światłem wierząc, że będzie to poza doraźnymi sporami wspólna wartość łącząca Polskie Harcerstwo.

Źródło i więcej informacji: https://zhr.pl/2018/12/25/spotkanie-swiateczne-w-palacu-prezydenckim/

Views: 21

Facebook Comments

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.


III Szczep Harcerski "Słowianie" ZHR im. Zawiszy Czarnego w Świnoujściu - 2024
Zdjęcia i treści prezentowane na stronie są własnością autorów. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).