Czym właściwie zajmują się harcerze?

Czym właściwie zajmują się harcerze?

Praca harcerska odbywa się w drużynach (100podstawowa jednostka organizacyjna w harcerstwie licząca ok 20 osób), które podzielone są na zastępy (100zastęp to grupa od 4 do 8 osób, którzy są prowadzeni przez niewiele od nich starszego zastępowego). Co tydzień odbywają się zbiórki zastępu za które odpowiedzialny jest zastępowy. Średnio raz na miesiąc odbywa się zbiórka na której spotyka się cała drużyna. O jej przebieg dba drużynowy.

Podczas spotkań uczymy chłopaków rzeczy, które będą mogli zastosować w życiu, rozwijamy samodzielność, spryt, spostrzegawczość i zaradność. Podczas gier ćwiczymy ich refleks i sprawność fizyczną. Jednocześnie staramy się wpoić im odpowiednie zasady oparte na wartościach chrześcijańskich – uczciwość, chęć pomagania innym, szacunek do innych ludzi i pozytywne nastawienie do życia.

W ciągu roku wyjeżdżamy na zloty, podczas których członkowie drużyny mogą spotkać się z innymi harcerzami i nabywać nowe umiejętności.
Podczas wakacji harcerze jadą na obóz który zwykle trwa ok. 3-4 tygodni. Daje im to możliwość obcowania z przyrodą, zahartowania się, usamodzielnienia i przeżycia wielu przygód. Program każdego obozu jest ustalany przez drużynowego i nie daje dzieciakom czasu na nudę.

Ograniczeniem dla formy zajęć jest jedynie wyobraźnia drużynowego a wszystkie łączy jedno – określony cel. Np. gra terenowa może być dla harcerzy jedynie świetną zabawą, ale drużynowy wie, że jednocześnie ćwiczą oni orientację w terenie, spostrzegawczość i zaradność. Z kolei inscenizacja historyczna z okazji Święta Niepodległości przypomina dzieciakom o historii Polski i patriotyzmie mimo, że dla nich to tylko scenka podczas której wcielają się w role powstańców i symulują starcia z okupantem.

Oczywiście na wszystkich wyjazdach harcerze znajdują się pod opieką dorosłego instruktora harcerskiego, który został przygotowany do pracy z dziećmi i dba o ich bezpieczeństwo.

Visits: 1672

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.