DMB 2021

22 lutego to święto wszystkich skautów oraz harcerzy z całego świata. W tym dniu obchodzimy Dzień Myśli Braterskiej na pamiątkę urodzin założyciela ruchu skautowego Roberta Baden-Powella oraz jego małżonki Olave.

Mimo pandemi i żałoby. Cały szczep śle braterskie uściski

My- Szymon, Mikołaj , Maciek i ja – czworo braci ze szczepowej rodziny Fot. Mama 🙂
O LEWEJ DŁONI
(dlaczego skauci witają się lewą reką?)
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ludzie podają sobie ręce na powitanie?
Po prostu – przez ostrożność.
(…)Już w dawnych czasach znano podstępne metody walki człowieka z człowiekiem.
Nigdy nie było wiadomo z jakimi intencjami przychodzi sąsiad lub nawet krewniak, czy zamiary te są pokojowe i przyjazne, czy wrogie i wojenne. Prawa ręka nie może uderzyć, jeśli znajduje się w dłoni drugiego człowieka. Otwarta i pusta dłoń nie ukrywa groźnego narzędzia mordu. Dlatego wyciągano nie pięść, lecz rozłożoną rękę daleko przed siebie, by nie mogła ukrytej w szatach broni.
⚜️ W harcerskie gromadzie podajemy do powitania lewą ręką.
Lewą symbolicznie, bo jest ona po prawej stronie serca, ale także dlatego że jednocześnie uściskiem potwierdzamy powitanie przyłożeniem palców prawej dłoni w salucie skautowym. Powitanie ma więc znaczenie symboliczne i praktyczne.
Wyrazem najwyższego szacunku dla osoby nam bliskiej jest w harcerstwie podawanie lewej dłoni z jednoczesnym nakryciem tego splotu przyjaźni dłonią prawą.
Jesteś mi bliski w braterstwie skautowym – to lewa dłoń, ale cenię cię i szanuję za twe pożyteczne życie – to prawa dłoń, obrazująca niejako całość życia, w którym zaszczytne miejsce zajmuje skautowa idea.
( źródło: “Obrzędowy piec Chytrego Kota)
# Po wielu trudach i wysiłkach udało się generałowi Baden-Powellowi nawiązać kontakt z wodzem szczepu afrykańskiego Ashanti. Doszło do spotkania i na powitanie wódz podał Baden-Powellowi lewą dłoń. Na pytanie generała dlaczego tak czyni, taką dał odpowiedź:
“W lewej dłoni trzymam moją tarczę, która mnie broni przed wrogimi atakami, za którą mogę się schronić Tobie ufam, wychodzę ci naprzeciw bezbronny, Ty nie uczynisz mi nic złego, Ty jesteś moją tarczą.”
Wyciągamy lewą dłoń do wszystkich harcerzy i harcerek, instruktorów i instruktorek.
Niezależnie jaka organizacja Was zrzesza. Łączy nas jedno przyrzeczenie.
Mam nadzieję, że będziemy dla siebie braćmi i siostrami, a nie walczącymi ze sobą wrogami.
Łączą nas te same ideały!
Czuwajmy w uśmiechu 😊!

Hits: 11

Facebook Comments

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.