DMB Świnoujskiego Harcerstwa

 

Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie.

22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden Powella (10022 lutego 1857) i jego żony Olave Baden-Powell (10022 lutego 1889). Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Wybór daty padł na dzień 22 lutego – rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta Baden-Powella, Naczelnego Skauta Świata i jego żony Olave Baden-Powell Naczelnej Skautki Świata. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem również skauci dołączyli do jego obchodów.

Twórczy skautingu dla dziewcząt pisała tak

Moje Drogie Skautki!
Jest taki jeden dzień każdego roku naszego skautowego życia, gdy w sposób szczególnie ciepły myślimy o innych, nam podobnych, rozsianych po całym świecie dziewczętach. Mamy różny kolor skóry, mieszkamy w różnych częściach globu, mamy różne kolory mundurów, ale… przecież tyle nas łączy… Wszystkie nosimy skautowe chusty, mamy te same marzenia, takie same plany, takie same ideały, to samo Prawo, jesteśmy siostrami. Może to brzmi prosto, ale jakże jest piękne…
Jest taki jeden dzień każdego roku naszego skautowego życia, gdy nasze myśli umykają gdzieś ponad lasami, morzami, górami, miastami. Umykają, i gdzieś tam w górze łączą, zlewają się wszystkie tworząc to co w naszym ruchu najważniejsze: jedność.
Jest taki jeden dzień każdego roku naszego skautowego życia, gdy zapatrzone w tlący się gdzieś w oddali ogarek, przywołujemy wszystkie nasze radości i wartości. W taki sam ogień patrzą wtedy miliony bezimiennych dziewcząt i kobiet na całym świecie. Ich ogień nie różni się niczym od waszego. Twój ogień… ich ogień…. nasz ogień…
Jest taki jeden dzień każdego roku naszego skautowego życia. Dzień o najpiękniejszej nazwie: Dzień Myśli Braterskiej.

Wasza siostra
Olave Baden-Powell

W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry lub po prostu się spotykają.

Świnoujski ZHR zaprasza wszystkich członków Świnoujskiego ZHP na wspólną zbiórkę z grą. Spotkajmy się w sobotę 23 lutego na zbiórce z okazji DMB na naszmy wspólnym skwerze dh. Olgi i Andrzeja Małkowskiego nad kanałem o godzinie 11. Gra na którą zapraszamy będzie polegala na wręczaniu sobie liścików z logiem swojej orgazniacji i pisanu na odwrocie swojej ksywki, życzeń czy tez zastępu lub drużyny, kto zbierze najwięcej ten wygrywa. Wszak jak mówił Bi-pi “Posłannictwem moim jest rozprzestrzenianie przyjaźni i braterstwa na całym świecie.”

Zapraszamy !

Plan ogólny

11.00 – Zbiórka ZHP i ZHR na skwerze im. dh. O. i A. Małkowskich
11.10 – Odczytanie listu Olave Baden-Powell
11.15 – Gra “wymiana listów”
11.45 – Wspólny krąg odśpiewanie “Bratniego słowa”
12.00 – zakończenie

ps. Zbiórka jest przeznaczona dla wszystkich członków organizacji jak również sympatyków – wszystkich tych którym na sercu leży istnienie harcerstwa w Świnoujściu.

Przedstawiamy gotowe liściki organizacji:
ZHP – https://slowianie.com.pl/pliki/dmb/zhp.pdf
ZHR – https://slowianie.com.pl/pliki/dmb/zhr.pdf
oczywiście można przyjść ze swoim wzorem 🙂

Visits: 8

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.