Dzień Zwycięstwa 2022

8 maja świętowaliśmy Dzień Zwycięstwa, harcerki i harcerze z III Szczepu Harcerskiego “Słowianie” brali udział w jego obchodach.

7 maja o godzinie 02:41 Niemcy, w jednym ze szkolnych budynków – kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych generała Eisenhowera w Reims we Francji – skapitulowały przed przedstawicielami armii USA i Wspólnoty Brytyjskiej oraz Armii Czerwonej. Akt kapitulacji mówił o zaprzestaniu działań zbrojnych przez wszystkie siły lądowe, morskie i powietrzne będące pod dowództwem niemieckim w dniu 8 maja o godzinie 23:01 czasu środkowoeuropejskiego.

O godzinie 12.00 odbyła się uroczysta msza w kościele garnizonowym podczas której obecny był nasz sztandar. Wartę przy tabernakulum wystawiła V ŚDH “Patria”. W poczcie sztandarowym byli: chorąży – ćwik Roch Rupar, oraz asysta – och. Tosia Strzelczyk i dh. Eliza Barnik. Służbę na ołtarzu pełniły phm. Katarzyna Chabros oraz dh. Klementyna Mikłaszewicz. Po mszy drużyny udały się na plac słowiański, gdzie miała miejsce druga część uroczystości. Na pomniku Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej złożono kwiaty i wystawiono warty. Wartę przy pomniku objęli dh. Grzegorz Rudolf oraz dh. Korneliusz Małolepszy. Kwiaty złożyła reprezentacja z 27 ŚDH “Rzepichy”.

Odsłony: 22

Facebook Comments

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.