Namioty Wyklętych – Harcerzom wyklętym [foto+video]

 

http://www.tvswinoujscie.pl/player/embed/605/c68027b87a5225073dbba9c997054ac232ee2016

13 ŚDW „Ptaki” zaprosili dziś przed południem do oglądania wystawy plenerowej poświęconej żołnierzom wyklętym. Wystawa została przygotowana z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i stanowiła część większego projektu wędrowników pod nazwą Namioty wyklętych. Podobnie jak w roku poprzednim mieszkańcy mieli oglądać zdjęcia, eksponaty i informatory w rozstawionych namiotach żołnierskich. Namiotów nie było niestety mróz pokrzyżował plany i ławek nie udało się okręcić od podłoża.

W związku z odmowną decyzją w sprawie namiotów, wystawa na placu wolności ograniczyła się do kilku wolno-stojących tablic i miejsca przypominającego krąg ogniska polowego. Najważniejszym jednak elementem harcerskiej akcji była natomiast zbiórka, z której dochód przeznaczony jest na ekshumacje grobów żołnierzy wyklętych i poszukiwania miejsc pochówku.

Harcerze zbierali pieniądze do specjalnie oznaczonych puszek. Rozdawali także ulotki z informacjami o działalności Fundacji „Niezłomni”. Dla harcerzy i harcerek z ZHR udział w tej akcji to nie tylko sprawdzenie terenowej sprawności ale przede wszystkim okazja do sprawdzenia wiedzy historycznej i patriotycznej.

Mieszkańcy chętnie włączyli się do akcji. Z naszych obserwacji wynika, że wzbudziła ona zainteresowanie nie tylko starszej generacji ale również młodszych świnoujścian.

Dla harcerzy to pamięć o tych co polegli w harcerskich mundurach, o Harcerzach Wyklętych W okresie stalinizmu (lata 1949-1956) działało ok. 100 organizacji tzw. „drugiej konspiracji harcerskiej” w większości bez broni lub z nieliczną bronią przechowywaną na wypadek wybuchu III wojny ewentualnie używanej celem szkolenia.

Zobacz film:

W większym stopniu pojawiały się cele wychowania patriotycznego, a nawet w wielu organizacjach oddziaływania na młodzież nie zrzeszoną i społeczeństwo. Powszechnie posługiwano się ulotkami i napisami na murach. Eksplozja powstawania nowych organizacji łączyła się z bezprawnym zlikwidowaniem ZHP w 1949 roku.

Niektóre harcerskie organizacje niepodległościowe z tego okresu poza działalnością niepodległościową prowadziły działalność harcerską.

Przyjmowano harcerską strukturę organizacyjną z podziałem na zastępy, drużyny, szczepy, hufce, a nawet sporadycznie do komendy chorągwi włącznie. Przeprowadzano biegi harcerskie w terenie na stopnie harcerskie, wydawano rozkazy, mianowano funkcyjnych, przyznawano stopnie harcerskie. Szkolono harcerzy w łączności, terenoznawstwie i samarytance.

Harcerze ginęli w walce lub zdekonspirowani przez służby bezpieczeństwa przechodzili wieloletnie, brutalne śledztwa. Wywożeni byli na wschód, gdzie ślad po nich ginął. Harcerskie pokolenie Kolumbów i ich młodsi koledzy wychowani zostali w tradycji powstańczych walk o niepodległość Polski. Trudno ustalić pełną liczbę uczestników „drugiej konspiracji harcerskiej”, ale pewien obraz daje liczba 2997 harcerek i harcerzy uzyskana z akt sądowych i rejestrów skazanych.

Już niedługo 2 i 3 maja, 15 sierpnia, 11 listopada… co łączy te daty? Niepodległość.

Zobaczcie film o programie Niepodległa 1918-2018, który wspólnie realizujemy w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości!

Zapraszamy do wspólnego przeżywania.

 

Views: 187

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.