Ale o co chodzi?
Sobotnia data 29 października była przeznaczona na dyskusję na temat kształcenia, a to w ramach dyskusji nad przyszłością chorągwi oraz przetaczającej się przez organizację harcerzy dysputy na temat pilotażowego systemu kształcenia (100stopni itp.), do których włącza się również północno-zachodnia chorągiew harcerzy.
Dyskusję rozpoczęto od próby inspiracjami stosowanymi w skautingu i tu niestety zabrakło wykładowców od rozwiązań w ZHP oraz w Wojsku Polskim – szkoda (100ich prezentacje to obejrzenia na końcu newsa). Prezentacji pojawiło się kilka ciekawych jak i kontrowersyjnych rozwiązań zalecanych przez WOSM. Prezentacja odnosiła się do innych aspektów kształcenia do duchowości jak również do samorozwoju osobistego.
W tym miejscu mimo że to jesień, zaś instruktorzy grzali się od ognia w w drewnianej chacie, dyskusja rozgrzała na dobre.
Tematykę wykładów zamykała prezentacja i osobiste relacje z kursów organizowanych w innych chorągwiach – nie szczędzono słów krytyki.
„Wcześniej tego nie widziałem, ale po konferencji w Płotkowie (100dziękuję Ci Wodzu) widzę, że zaczynamy powoli wspólnie ze sobą rozmawiac wg przeciętnych standardów i jako instruktorzy widzimy potrzebę zmian. […] Zapraszam koniecznie wszystkich na kolejną część konferencji z cyklu „4 pory roku”.”
Rafał R.
Chwila oddechu, ciastka, owoc, spaceru, dysput wraz obiadkiem kiełbaską z nie byle jakiego grilla. I dyskusja poszła dalej. W drugiej części znalazł się czas na odgrzanie starych tematów i tutaj udało się wypracować kilka stanowisk dla władz chorągwi:
– w kwestii wędrowników potrzeba jest pilna akcja „uświadamiania” o potrzebie istnienia wędrowników jak również sposobu na ich utrzymanie. Najlepszym rozwiązaniem wg dyskutujących jest potrzeba odtwarzania dobrych rozwiązań czyli grup które działają jak grupa wędrownicza. Mogą być to byli harcerze ze środowiska, przykłady grup z literatury harcerskiej „Gromada Włóczęgów” z Czarnej 13 czy rodzime grupy które „wbiły się” w świadomość hufcową lub chorągwianą.
– w kwestii obrzędowości chorągwi – mimo szerokiego spektrum co do ogólnej potrzeby obrzędowości. Dyskutujący doszli do wniosku że czas by nasza chorągiew obrała wspólny mianownik co do tego już wypracowała. Jest to ważne z tego punktu widzenia, że daje to podstawy do szukania tego co nas mimo wszystko łączy lokalnie. Tym samym czasu uznać dokonania poszczególnych środowisk uznać je jako swoje tj. chorągwiane i szukać rozwiązań wspólnych. Różnice zdań pojawiły się co do konkretnego wyboru obrzędowości (100Armia Krajowa, Związek Polaków w Niemczech itp. z czego ostatni najbardziej przewijał się w dyskusji). Lecz czuć było że do świadomości uczestników przeszedł fakty „że jak nie my to kto?”.
„Na konferencji odbyła się dobra i bogata w doświadczenia dyskusja
Dla mnie jedną z ważnych konkluzji była chęć tworzenia spójnej wizji kształcenia w naszej chorągwi
Myślę, że w tej rozmowie warto trzymać się szerokiej perspektywy, gdzie kursy to tylko część wizji – tak właśnie było
[…]
Bardzo się cieszę, że w naszym myśleniu pojawiła się perspektywa tworzenia własnego pilotażu „skrojonego” do naszych potrzeb i naszego poziomu rozwoju.
Już nie mogę się doczekać merytorycznej dyskusji z jednej strony opartej o propozycje warszawskie, a z drugiej strony o doświadczenie nas wszystkich
Wierzę w to, że po za stworzeniem czegoś wyjątkowego, sama dyskusja będzie nas integrować.
Na ostatnim spotkaniu czułem, że jestem w gronie wytrawnych i zaangażowanych wychowawców, którzy mając dystans do siebie oraz chcą dzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem.”
Andrzej S.
W dalszej części rozpoczęła się dyskusja o pilotażu tutaj dyskusja paliła się czasami mocniej niż płomienie. Ważne że instruktorzy obrali drogę. Bo by dojść trzeba obrać cel a poźniej drogę do niego. Cel obraliśmy w postaci własnego pilotażu a jak dość może ustalimy na kolejnej tym razem zimowej konferencji instruktorskiej.
W imieniu swoim dziękuje przybyłym na konferencje. Przepraszam za niedogodności w postaci braku wykładowców i częściowo drewna ale widać mogłem na Was liczyć.
Ps. Może koncepcja chorągwi 4 pór roku się uda jesień mamy zaliczoną. Czas na zimę….
Materiały:
Prezentacja
Prezentacja Wojsko
Kadra w Skautingu
Metody Kształcenia w Skautingu
Ulotka
Kształcenie w ZHP
Historia kształcenia
Galeria zdjęć
Views: 4