Krótko

III Szczep Harcerski "Słowianie" powstał w 1963 r. na bazie harcerstwa działającego pod skrzydłami SP 1 od 1946r. Długoletnim Komendantem Szczepu był hm. Anotni Lipiński do dziś działający w harcerstwie.

Szczep działał nie przerwanie do 1996 roku, kiedy to jako jedyny przeszedł do Związku Harcerstwa Rzeczytpospolitej. Tworząc środowisko, niestety koleje losu doprowadziły do pozostania jednego zastępu harcerzy “Czarne Jastrzębie” w liczbie 6 osób. Zastęp ten był pozostałością po 13 Świnoujskiej Drużyny Harcerzy “Ptaki” im. Zawiszy Czarnego która to w ostatnim 20 leciu szczepu była jedna z najlepszych jego drużyn.
Zastęp ten powrócił do ZHP i został przygranięty przez 1 ŚIWDH “Arapaho” (100drużyna jest obecnie kandydatem do szczepu) osiągając w 1998 roku liczbę 21 osób.
W takim składzie działa około 3lat. Wszystko zapowiadało się doskonale, powrócił do punktu wyjścia – zastęp postanowił odrodzić drużynę. Z braku możliwości nawiązania bez pośrednio do korzenii (100brak konaktów) oraz dołączenia się do pomysłu harcerek. W 2001 roku powstaje V Drużyna Harcerska “Patria” i zaraz po powstaniu w 2002 roku harcerze starsi powołują przy drużyniw do życia Pocztę Harcerską 150 Świnoujście.
Po trzech latach, na obozie w Polankach (100Bieszczady) pojawiły się plany stworzenia lub reaktywacji Szczepu. Na zbiórce V DH  „Patria” odbyło się głosowanie, wśród uczestników nie pojawił się żaden głos przeciwny – było już przesadzone. Rada Drużyny powstnowiła zainwestować w Szczep, szukaliśmy kogoś kogo idea by pociągneła i tak w ratując jedną ze świnoujskich gromad zuchowych przez upadkiem udało się nawiązać współpracę z 22 Gromadą Zuchową “Dwór Neptuna”.
1 sierpnia 2004r. odbyła się pierwszy nie oficjalny obóz wędrowny części starszej drużyny jako zalążka nowej. Było to w ramach 60-lecia Powstania Warszawskiego ku naszej radości w wyjezdzie brał udział były Szczepowy. Co dało możliwość do nawiązania do korzenii. Współpraca ruszyła lawinowo w 2005 roku za pośrednictwem druha Antoniego udało się nam prześnieść do harcówki w SP 1 i co najważniejsze nawiązać kontakt z byłym drużynowym 13 ŚDH “Ptaki”. Za owocowało to organizacją 60 lecia harcerstwa w SP1 obecnych zeszło się okolo 120 osób. Współpraca tych trzech jednostek dała stan osobowy 60 osób, zaś programowo środowiska poczuły się jednością.
W 2006 roku padła deycja o podziale V DH “Patria” i reaktywowaniu 13 ŚDH “Ptaki” tym samym o reaktywacji III Szczepu Harcerskiego “Słowianie”, intensywna praca z korzeaniami przynosiła kolejne efekty. Z cześci harcerek zebrał się zastęp pracujący nad odrodzeniem bliźniaczej 13 Świnoujskiej Drużyny Harcerek “Koniczynki” im. Zawiszy Czarnego. Jednostki już przyszłego szczepu postanowiły wrócić do tradycyjnych przedrostków “Świnoujska” zaś rok 2007 kończył pracę nad powstaniem szczepu.
We wrześniu 2007 roku reaktywowały się do życia 13 SDH “Ptaki” oraz III Szczep Harcerski “Słowianie”.
8 grudnia stanęliśmy wszyscy na pierwszym apelu III Szczepu Harcerskiego “Słowianie”, podczas którego zostały złożone obetnice szczepowe, nadane funkcje oraz rozdane sznury…

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.