Na czym polega metoda harcerska?
To sposób w jaki harcerstwo wychowuje młodych ludzi. Aby to najpełniej oddać posłużę się cytatem: „Elementy metody harcerskiej można przedstawić w postaci ręki. Ramię to świeże powietrze, życie na łonie przyrody, bliskość z naturą, w której odnajdujemy piękno Bożego świata, harmonię i mądrość natury. Stąd tak ważnym elementem naszej pracy są obozy pod namiotami, częste biwaki i wycieczki. Dłoń symbolizuje dobrowolność bycia harcerzem. Tylko te osoby, które świadomie chcą podążać naszą drogą mogą być w naszej organizacji. Na siłę nikogo się nie da zmienić w sposób trwały. Kciuk symbolizuje system zastępowy, podział chłopców na małe grupy i wysunięcie się na ich czoło akceptowanych wodzów-zastępowych. Palec wskazujący symbolizuje współzawodnictwo i współdziałanie jako elementy motywacji i umiejętności dążenia do wspólnego celu. Stąd często organizowane są turnieje, konkursy i współzawodnictwo, zaś wszystkie te imprezy współorganizują sami harcerze, ucząc się jednocześnie umiejętności pracy w zespole.
Palec środkowy symbolizuje wzajemność oddziaływania, brak podziału na wychowawców i wychowanków. Wszyscy jesteśmy członkami jednego bractwa, w którym starsi młodszych zachęcają do doskonalenia się, sami nieustannie robiąc to samo. Dlatego cała nasza kadra instruktorska, bez względu na funkcję, pracuje społecznie.
Palec serdeczny przypomina nam o oddziaływaniu pośrednim – nie przez kazania, ględzenie, wykłady, ale przez stawianie harcerzy w sytuacjach wymagających samodzielnego rozwiązywania problemów i przezwyciężania przeciwności losu. Taki rodzaj gry nazywa się harcem.
Palec mały symbolizuje zasadę stopniowania wymagań, trudności i odpowiedzialności. Realizacji tego służy system stopni i sprawności. Zdobywając kolejne z nich harcerz musi wykazać się kształtowaniem charakteru, wiedzą i umiejętnościami na coraz to wyższym poziomie.”
Views: 36