Z kroniki skautowej:
{cytat}Rano w dniu 11 listopada 1918 r. około godziny 4.30 odbyła się zbiórka skautów w stodole. Było ich 16, z tego 8 posiadało broń krótką. Wyszli rozbrajać Niemców. Główny posterunek niemiecki mieścił się w szkole. Gdy skauci podeszli, w budce przy drzwiach wartownik spał. Przystawiono mu rewolwer do głowy i zbudzono. Skauci skoczyli na górę, gdzie były stojaki z karabinami. Jednocześnie wpadli Niemcy w kalesonach, ale na widok wycelowanych rewolwerów podnieśli ręce do góry i poddali się. Było ich 27. Zdobyto broń: 3 lekkie karabiny maszynowe i 30 karabinów ręcznych. Była tam również amunicja i żywność jak smalec, mąka, kasza i ryż. Tak drużyna skautowa dała swój pierwszy wkład w odzyskanie niepodległości”{/cytat}
W tradycyjnym skautowym umundurowaniu 11 listopada harcerki i harcerze z III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej im. Zawiszy Czarnego działający przy Szkole Podstawowej nr 1 w Świnoujściu pojawili się na mszy Świętej i miejskich obchodach 92 rocznicy odzyskania niepodległości.
Wystawiony został poczet sztandarowy w skład, którego wchodzili instruktor przewodnik Marcin Królikowski, wędrowniczka Anna Sitek, ochotniczka Joanna Wojtowicz. Wraz z nim Drużyna Sztandarowa pod dowództwem ćwika Tomasza Łabo, oraz Świnoujskie Środowisko ZHR. Na placu słowiańskim została wystawiona Warta Honorowa przy pomniku walk o niepodległość Rzeczypospolitej. Na warcie stanęli Arkadiusz Kępa i wywiadowca Mirosław Kasprzak.
Po uroczystościach w kościele i tych na Placu Słowiańskim przemaszerowaliśmy do harcówki w SP 1 gdzie była chwila na ogrzanie i zorganizowanie się. Następnym naszym działaniem była akcja pt. „Patriotyczny Autobus”, z tego powodu podzieliliśmy się na grupy, wypełniliśmy skromne identyfikatory i wzięliśmy pierwsze zestawy ulotek po czym wyruszyliśmy w stronę przystanków autobusowych . Ulotki były rozdawane w autobusach i na przystankach autobusowych. W ciągu dwóch godzin akcji rozdaliśmy ponad 300 ulotek. Akcja miała na celu przypomnienie mieszkańcom miasta i podkreślenie jak ważne jest dla nas harcerek i harcerzy ZHR – Narodowe Święto Niepodległości. W akcji brało udział ponad 20 harcerzy z III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” ZHR im Zawiszy Czarnego.
Szczególne podziękowania należą się Komunikacji Autobusowej a w szczególności panu Prezesowi Zarządu, Dyrektorowi Spółki Kazimierzowi Reimus, który to pozwolił nam na przeprowadzenie tej akcji.
Views: 10