Podsumowanie LXXV. Obozu – Bielice 2021

ZHR – Wakacje na obozie ZHR

ZHR - Wakacje na obozie ZHR

fot. Organizator

 

Obóz jest podstawową rzeczą w prowadzeniu harcerstwa. Ale obóz musi być pełen pracowitości, pod namiotem z przyrodą, służbą dla innych, a nie szkołą bezcelowego leniuchowania. Twórca światowego skautingu sir gen. Robert Baden-Powell

W dniach 3 do 27 lipca w górach Bielskich Doliny Kłodzkiej u stóp Góry Rudawiec (1112 m n.p.m.) odbył się obóz harcerski III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego. Obóz związany był obchodami 75 powstania harcerstwa w SP 1 w Świnoujściu.

Frekwencja wynosiła około 30 harcerek i harcerzy ze Świnoujścia na zgrupowaniu obozów ZHR liczącym w tym rejonie ok. 80 osób i to mimo zachowania reżimu sanitarnego.

ZHR - Wakacje na obozie ZHR

fot. Organizator

Obóz był też wyzwaniem gdyż jako ZHR od początku pandemii przechodziliśmy przez zamknięcie lasów, zajęcia hybrydowe, ograniczoną działalność, a harcerstwo nie może funkcjonować bez przyrody, więc przez cały czas obozowania były ćwiczone techniki harcerskie.

Obóz to nie tylko teoria. Miłośnicy aktywności fizycznej mogli się wykazać budując obóz w dzikim lesie gdyż na miejscu wszystko musieli zbudować od nowa. Murowaną kuchnie, spiżarnię, stołówkę, magazyny, a nade wszystko obozowisko namioty, prycze, a niektórzy nawet namioty na drzewach (sic!).

ZHR - Wakacje na obozie ZHR

fot. Organizator

W niedzielę, 14 lipca w rocznicę Bitwy pod Grunwaldem gdzie walczył bohater naszego szczepu Zawisza Czarny, odbył się tradycyjny Dzień Słowiański, który spędzamy na Turnieju zdobywając punkty za rzuty żerdzią, szyszką, strzelanie z łuku, puszczanie kaczek. Najwięcej uciechy sprawił, jak zawsze Turniej Rycerski, w którym rycerze na swoich koniach walczą o względy Damy Serca. Zwieńczeniem konkurencji był konkurs kulinarny. Każda drużyna z podanych produktów gotowała dla siebie obiad na ognisku.

ZHR - Wakacje na obozie ZHR

fot. Organizator

Następnego dnia wszyscy udali się na Dzień Puszczy. Celem harcerzy było wytrwanie 24 godz. w lesie, daleko od miejsca obozu. Każdy zastęp musiał wybudować ogromny szałas dla wszystkich, aby mieć schronienie od deszczu i dzikich zwierząt, a także robienie podchodów na inny zastęp.

W naszej harcerskiej obozowej przygodzie nie zabrakło chwil poważnych i typowo harcerskich. Kilka osób zdobyło nowy stopień, chustę czy lilijkę, byli mianowani nowi funkcyjni.

ZHR - Wakacje na obozie ZHR

fot. Organizator

Każdą niedzielę pamiętaliśmy, by poświęcić na mszę św. Raz uczestniczyliśmy w niej w kościele w Bielicach Górny, w kolejnym tygodniu msza św. została odprawiona na naszym obozie przez kapelana wojskowego z Parafii Wojskowej w Świnoujściu.

Zdobyliśmy wiele miejsc na wędrówkach trwających 3 dni, gdzie każda drużyna wyruszyła swoim własnym szlakiem na Rudawiec, Długi Spław czy Czernica albo twierdzę Kłodzką. Dziękujemy każdej serdecznej nam osobie napotkanej na szlaku, za „dzień dobry” i najmniejsze wsparcie. Zwiedzaliśmy piękne miasta poznając ich historię, co chwilę uśmiechając się do zdjęć, jakie robili nam obcokrajowcy, a wszędzie z nami flaga Świnoujścia.

Góry Bialskie stanowią, zwłaszcza w połączeniu z Masywem Śnieżnika, rozległy teren o wysokich walorach turystycznych, narciarskich i przyrodniczych (ze względu na pierwotną przyrodę i niskie zaludnienie nazywany też sudeckimi Bieszczadami) więc udało nam się nawet zanurzyć w górskim strumieniu i zmoczyć się pod wodospadem.

Obóz to służba, więc szczep w porozumieniu z lokalnym leśniczym udał się na porządkowanie lasów gdzie jeszcze można spotkać pozostałości po wsi zniszczonej w okresie I Wojny Światowej. Obóz wieńczyły biegi na nowe stopnie harcerskie.

ZHR - Wakacje na obozie ZHR

fot. Organizator

Dziękujemy wszystkim tym, którzy pomogli nam podczas organizacji obozu jak i podczas jego trwania. Największego wsparcia udzieliła nam Parafii Wojskowej w Świnoujściu, Usługi Mechaniki Samochodowej Lechicka w Świnoujście czy też Urząd Miasta Świnoujście, a nade wszystko nasi rodzice oraz Koło Przyjaciół Harcerstwa w szczególności Panowie Grzegorz oraz Dawid.

Do zobaczenia za rok! Czuwaj!

III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego

 

Przyjazd na miejsce obozowe zapoczątkowała trwająca około 4 dni pionierka, przygotowywaliśmy wtedy obozowisko do rozrywkowej części Obozu. Stawialiśmy wtedy namioty, nasze prycze, pułki jak i ukochane przez nas latryny.

Obóz został rozpoczęty uroczystym apelem i ogniskiem obrzędowym rozpalanym przez kadrę obozu.

Drugiego dnia obozu harcerki i harcerze udali się na wędrówkę okolicznymi szlakami, Druga połowa dnia została poświęcona takim przyjemnościom jak kąpiel w górskim potoku.

Kolejny dzień spędziliśmy na wyścigu zastępów, rywalizacja była bardzo zacięta ale jak wiemy zwycięzca może być tylko jeden, a został nim zastęp „Ignis” z V ŚDH „Patria”

 

Następnym dniem był Dzień słowiański, w którym próbujemy żyć jak nasi bardzo dawni przodkowie, ubieramy się w proste stroje, gramy w gry przedstawiające sceny z dawnych dziejów takich jak turniej rycerski. Zwieńczeniem tego dnia było samodzielne przygotowanie kolacji na ognisku przez zastępy.

 

Noc po Dniu słowiańskim nie była też spokojna, gdyż harcerki i harcerze brali wtedy udział w pobliskim lesie w Chatkach Robinsona, grze polegającej na przetrwaniu nocy w szałasie, składania cogodzinnych raportów i pilnowaniu aby proporzec zastępu nie został ukradziony przez podchodzących całą noc chatki wędrowników.

Grę wygrali harcerze z zastępu „Ignis” i próbnego zastępu obozowego „Hateris”. Niestety proporzec harcerek został im ukradziony około godziny 5:00 kiedy to wszystkie smacznie spały.

Następne dwa dni zostały poświęcone na zajęcia w drużynach, po to aby zebrać nowe siły i dnia trzeciego wyruszyć na wędrówkę na Długi Spław.

Obóz został zakończony Watrą – wielkim ogniskiem z ucztą.

Jako iż wyjazd z obozu miał być o godzinie 3:00 część uczestników stwierdziła brak sensu kładzenia się spać i wykorzystali watrę jak się dało.

Podróż powrotna minęła w atmosferze radości, spokoju ale w powietrzu wisiało także zmęczenie i tęsknota za górską polaną.

Serdecznie zapraszamy was również na wirtualny spacer po naszym Obozie:

 

Hits: 61

Facebook Comments

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.