„Za chleb i wolność, i nową Polskę”. W Szczecinie znów rozległy się strzały

40 lat polskie Wybrzeże stanęło w ogniu. Polała się krew. Naprzeciw protestującym robotnikom i mieszkańcom Szczecina, Gdyni, Gdańska i innych miast wyszły oddziały wojska i milicji obywatelskiej. Zdesperowany tłum, domagający się cofnięcia podwyżek cen i zmiany władz, został zmasakrowany. Ludzie padali od kul na ulicach, kładkach dworcowych, peronach. Wozy i czołgi taranowały tłumy niewinnych osób.

Dla nas, młodych ludzi, ten tragiczny kawałek polskiej historii brzmi jak film. Aby zrozumieć o co walczyli nasi rodzice, dlaczego na transparentach pojawiły się hasła „Chleba i Wolności” oraz czemu Polacy walczyli z Polakami, pojechaliśmy do Szczecina. Reprezentacja III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego wzięła udział w III Rajdzie Grudzień – Grudzień ’70.

 

Od piątku 17.12 do niedzieli 19.12 poznawaliśmy historię. W piątek braliśmy udział w rekonstrukcji na ulicach Szczecina. Znów rozległy się strzały, znów pojawiła się milicja, znów robotnicy szli krzycząc hasła o wolności. Tym razem jednak nikt nie zginął. Rekonstrukcja ta była transmitowana przez telewizję. W sobotę na ulicach dzielnicy Gumieńce odbyła się gra miejska. Mogliśmy wczuć się w rolę patrolu milicji, SB, albo grupy opozycji.

 

fot. III Szczep Harcerski Słowianie ZHR

Milicja miała za zadanie legitymować podejrzane osoby, a jeśli patrol stwierdził brak dokumentów, podejrzane zachowanie, albo nielegalne materiały, miał prawo odprawiać grupę opozycjonistów do aresztu. Patrole Służby Bezpieczeństwa chodziły po trasie gry i robiły zdjęcia, przekazywały informacje o podejrzanych działaniach do milicji oraz mogły przekupywać opozycję, aby ci zdradzili swoje i innych zamierzenia. Opozycja musiała unikać dwóch pozostałych grup oraz wykonywać poszczególne zadania.

fot. III Szczep Harcerski Słowianie ZHR

Między innymi mogli nagrać audycję dla podziemnego radia o wydarzeniach marca `68, mogli wykonać ulotki nawołujące do walki z reżimem i potajemnie przetransportować je z punktu do punktu, mogli wydać podziemną gazetkę albo podłożyć ładunek wybuchowy pod budynek komendy milicji. Wszystko odbywało się w strojach z epoki i przy wykorzystaniu częściowych rekwizytów z epoki. Niejako w nagrodę i na zakończenie Szczeciński Szczep „Watra” ZHR otrzymał z rąk Naczelnika Harcerzy ZHR sztandar i imię Szarych Szeregów.

fot. III Szczep Harcerski Słowianie ZHR

Między innymi z inicjatywy tego szczepu organizowany jest ten rajd. Merytoryczną opiekę nad całą imprezę objął szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej, a opiekę medialną szczeciński oddział TVP. Patronat honorowy nad rajdem objęli Prezydent i Przewodniczący Rady Miasta Szczecin.

Views: 5

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.