Start Harcerski Świnoujskiego ZHR-u

Harcerze, wędrownicy i instruktorzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej rozpoczynają kolejny rok pracy i zabawy. Tradycyjny „Harcerski start” obył się 21 września br.

„Harcerski start”, czyli pierwsze spotkanie po wakacjach tych co już chodzą w harcerskich mundurkach jak i tych którzy do tego roku szkolnego zapisali się do ZHR.

Harcerze z Świnoujskiego ZHRu spotkali się w dwóch szkołach, przy których działają tj. przy Szkole Podstawowej nr 1 zuchy (100klasy 0-3) i harcerze (100klasy 4-6) oraz Gimnazjum Publicznym nr 1 wędrownicy (100klasy 1-3 i wyżej) i udali się na grę terenową.

Uczestnicy gry podzieleni na zespoły mieli do przejścia wyznaczoną trasę, na której mogli sprawdzić swoje umiejętności, które poznawali na zbiórkach harcerskich. Na trasie znalazły się typowe dla harcerzy zadania takie jak: poruszanie się po znakach patrolowych, pokonywanie przeszkód terenowych, zadania zespołowe, elementy ratownictwa. Całość przeplatana zabawami i grami. Grę oceniali instruktorzy z dwóch świnoujskich związków drużyny (100hufców).

Harcerki i harcerze mieli też okazję przekonać się naocznie co daje harcerstwo. Uczestniczyli w Kaplicy Garnizonowej w ślubie Marty i Kamila, który związani z naszym środowiskiem poznali się właśnie w harcerstwie. Przeczytaj o nich kilka słów TUTAJ

Jeżeli ktoś nie zdążył zapisać swojej pociechy – jest jeszcze na to czas!

Jeśli jesteś rodzicem, a Twoje dziecko uczy się w klasach podstawówki lub gimnazjum, liceum, przeczytaj uważnie co możesz zrobić dla swojego dziecka i to dużo dobrego, przyprowadzając je na zbiórkę.

Dlaczego warto?

Treningi, nauka języków, pianino – posyłasz już dziecko na tyle zajęć. Ale przynależność do ZHR to wielkie korzyści dla Twojego dziecka:

Trening społeczny – Dziecko przybiera różne role, uczy się zabierać głos, rozwiązywać konflikty, decydować. Walczy z nieśmiałością, wyrabia umiejętności potrzebne na każdym etapie życia.

Przyjaźnie – Szkolni koledzy, spotykając się na zbiórkach i wyjazdach, poznają się w nietypowych sytuacjach. Pomagają sobie w trudnych chwilach, przeżywają zdarzenia zmieniające znajomość w przyjaźń. A ta jest wartością samą w sobie.

Aktywna postawa życiowa – Ambicja, kreatywność, wola walki, otwartość na innych: to wszystko jest niezbędne nam, a naszym dzieciom – jeszcze bardziej.

Wychowanie do wartości – Harcerze ZHR zobowiązują się przestrzegać Prawa Zucha lub Prawa Harcerskiego. Wyrabiamy w dzieciach świadomość, że jest coś więcej, niż “tu i teraz”, a Bóg, Polska i bliźni stoją wyżej w hierarchii niż nowy telefon komórkowy.

Przygoda – Po prostu umożliwiamy dzieciom przeżyć coś wyjątkowego. Skoro Twoje dziecko jest już obciążone szkołą i dodatkowymi zajęciami, to przynajmniej zarezerwuj mu czas na relaks, bezpieczną zabawę z rówieśnikami. Niech ma wielki fun!

Czym się zajmujemy?

Zuchy, harcerze spotykają się co tydzień na zbiórkach, trwających zwykle ok. 1,5 godziny. Niekiedy zamiast stacjonarnych zbiórek urządzane są wycieczki, biwaki – bezpośredni kontakt z przyrodą i tradycją jest dla nas niezwykle ważny.

Zbiórki składają się z zabaw ruchowych, manualnych, teatrzyków, rywalizacji i całej gamy aktywności uwielbianych przez dzieci młodzież.

Nasze spotkania:
Zuchy (100klasy 0-3 podstawówki) – Harcówka, Szkoła Podstawowa nr 1, sobota 10.00
Harcerze (100klasy 4-6 podstawówki) – Harcówka, Szkoła Podstawowa nr 1, sobota 11.30
Wędrownicy (100klasy 1-3 gimnazjum i wyżej) – Harcówka, Gimnazjum Publiczne nr 1, piątek 18.30

Zapraszamy!

Views: 3

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.