Turniej Zastępów Harcerskich „SZCZEPionka XI”

Od piątku do niedzieli (7-9.06.2019r.) harcerki i harcerze z III Szczepu Harcerskiego “Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego brali udział w turnieju zastępów “SZCZEPionka XI”. Tego typu turniej to realne sprawdzenie przygotowań do obozu letniego.

Zgodnie z założeniami planu Szczepionki XI w trakcie tegorocznej edycji harcerze udali się pod namioty w celu przygotowania do tradycyjnego obozu harcerskiego. Wyjechali na polanę leśną położną pod Wolinem we wsi Żarnówko. Wyjazd miał na celu zapewnienie przygotowania do harcerskich warunków obozowych – tym samym cała infrastruktura została przez nich samodzielnie zbudowana tj. kopane latryny, kuchnia polowa, obozowisko postawione z namiotów itp. Harcerzom nie było straszne biwakowanie bez prądu, bieżącej wody czy obecność dzikiej natury. Wieczór umilał nam śpiewy przy ognisku i przedstawianie wydarzeń, które przysporzył wiele radości i wspomnień, bo opowiadały o wydarzeniach z mijającego harcerskiego roku.

Oczywiście harcerstwo to nie nauka spędzania wolnego czasu, to służba, tradycja i przygoda. Kolejne dni wypełniał bieg terenowy, na którym harcerze w ramach służby pomagali mieszkańcom wsi, pełnili warty dzienne i nocne, sprawdzali się m.in. filtrowaniu wody, umiejętnościach pionierskich, realizowali zadania sprawnościowe, reagowali i sprawdzali się z I pierwszej pomocy. Oceniana była też zdolność właściwego zachowania i znajomości musztry, jak na formację typu mundurowego przystało. Zgodnie z tradycjami harcerskimi, zastępy na wieczornym ognisku wykazywały się i śpiewały piosenki harcerskie, prezentowały swoje kroniki, okrzyki, proporce a także swoje osiągnięcia w tym roku harcerskim.

Warto dodać że w SZCZEPionce brały udział zuchy z obu świnoujskich gromad. Poznawały początki państwa polskiego zaczynając od słowian w Wolińskim skansenie. Skansen położony jest na Wyspie Ostrów, na rzece Dziwnie. Znajdujące się tu rekonstrukcje chat mieszkalnych i rzemieślniczych z IX-XI wieku wykonane są bardzo starannie, w ich wnętrzach umieszczono repliki mebli i przedmiotów codziennego użytku, dzięki którym łatwiej jest uzmysłowić sobie, jak żyli ludzie ponad 1000 lat temu. Zgodnie z zasadą metody zuchowej poznawania „żywej historii”, wszystkiego można było dotknąć i sprawdzić, jak działa. Zuchy zobaczyły rekonstrukcję łodzi słowiańskiej z XII wieku, nazwanej „Orzeł Jumne”. Zoranizowane były warsztaty z walka na miecze wojów, nauka kaligrafii, nauka strzelania z łuku, obliczanie jazdy konno na Litwe i inne. Na koniec pieczenie jedzenia na ognisku.

Na zakończenie odbył się apel podsumowujący. Wygranymi turnieju okazali się harcerze z I Zastępu Harcerzy “Aeris” z V ŚDH “Patria”; zdobyli tytuł i puchar dla „Najlepszego zastępu szczepu” na turnieju SZCZEPionka XI. Wszystkim poszło wspaniale, żal było wyjeżdżać. Nie możemy się doczekać naszych SZCZEPień za rok!

Facebook Comments

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.