[prima aprilis] Uwaga! Odkryto tunel

W nocy z 31 marca na 1 kwietnia do harcówki została wezwana Straż ze względu na wydobywające się zapachy. Okazało się że pod panelami zapach wychodził z tunelu! Tym samym wejście do harcówki jest utrudnione!

– Wejście do podziemnego korytarza prowadzi z harcówki znajdującej się pod SP1. Wejście stanowiło przedłużenie klatki schodowej i przez wiele lat było zamurowane. Odsłoniliśmy je. Pod ziemią doszedłem do miejsca, w którym tunel jest zasypany – opowiada wojewódzki konserwator zabytków w .

Odsłonięty i oczyszczony odcinek podziemnego korytarza, fot. Urząd Miasta

Znalezisko zdaje się potwierdzać wcześniejszą hipotezę o istnieniu legendarnego tunelu, który miał łączyć kościół p.w. Lutra i SP 1 z klasztorem zlokalizowanym niegdyś po drugiej stronie dzisiejszej ulicy Piłsudzkiego.

Póki co badaczom nie udało się zlokalizować wylotu tunelu.

Odnaleziony odcinek tunelu jest zachowany w niezłym stanie i po renowacji zostanie udostępniony zwiedzającym. Miłośnicy zagadek historycznych podkreślają, że jest to odkrycie dużego kalibru. Fundamenty oraz ściany tunelu zostały zbudowane z kamieni granitowych uzupełnionych cegłą, natomiast sklepienie kolebkowe z cegły. Kamienna podłoga tunelu obniża się w kierunku południowym.

Zawalona dalsza część tunelu, fot. Urząd Miasta

Wysokość korytarza wynosi ok. 1,8 metra a jego szerokość ok. 1,2 metra. Całkowita długość tunelu nie jest znana, ponieważ nieodsłonięta część tunelu została zawalona pod drogą krajową. Wiadomo że znajdą się w nim pozostałości po II Wojnie Światowej. Więcej informacji po adresem: https://tiny.pl/g7lgm

Odsłony: 33

Facebook Comments

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.