Życzenia świąteczne

Niebieski Druhu Naczelniku!

Przesyłamy te podniszczone już podanie za pomocą niebieskich heroldów, których obecnie na ulicach miast można spotkać przebranych w białe sukienki ze skrzydłami do pleców przyczepionymi lub w czerwonych strojach z workami na plecach i z dziwnymi białymi brodami. Pisane było w czasach dawnych i nie wysłane, bo pewnie zabrakło nam odwagi lub nieopatrznie obdarowałeś nas zbyt dużą nadzieją, że to co napiszemy zmieni się i nie będzie trzeba zawracać Tobie Twojej głowy – wystającej spod niebieskiej rogatywki – odpowiedzialnej za nasz niebieski gatunek. Sprawy przeze nas pisane są tak dlatego gatunku małe, a pewnie tylko brak niebieskiego czasu powoduje, że się nimi nie zawsze zajmujesz. Ale jednak w tym czasie, kiedy moc truchleje i jaśnieje blask, kiedy radio i telewizja nadają o pokoju i dobroci, kiedy wszędzie handluje się nastrojem i melancholią, co zapewne oznacza zbliżanie się świąt, może znajdziesz trochę czasu i nim się pojawi pierwsze danie na Wigilijnym Twoim stole, rozpatrzysz nasze podanie.

 

 

Niebieski Druhu Naczelniku, nim połamiesz się opłatkiem ze swoimi bliskimi, rozpatrz pozytywnie naszą prośbę abyś swych swoich pomocników na Ziemi, których za wolą ludu ustanawiasz obdarzył większą ilością serc, by wtedy, kiedy jedno serce dla sprawy (100lub kogoś z nas maluczkich) stracą, mieli w zapasie jeszcze kilka. Daj im też mądrość widzenia w każdym z nas człowieka z jego dobrocią,i troskami.

Niebieski Druhu Naczelniku, nim zapalisz na niebie pierwszą gwiazdę, daj im jasność umysłów i zrozumienie tej prostej prawdy, że człowiek jest warty nie tego, co jest wart wtedy, kiedy jest, ale jest wart tego co po nim pozostanie, kiedy odejdzie. Że żyje nie wtedy, kiedy każdego dnia jest widziany ale wtedy kiedy jest w sercach i umysłach tych, którzy zostali i którzy przeszłe jego dobre czyny wspominają.

Niebieski Druhu Naczelniku, nim podadzą na Twój stół barszcz niebieski z niebieskimi uszkami, daj im jeszcze zrozumienie tego prostego faktu, że artystyczne stłuczenie kryształu, może być bardzo efektowne i może poszczególne kawałki będą piękne w artystycznym ujęciu (100a ich sprzedaż zasili Twe środki na zakup skrzydeł anielskich), a może nawet przez krótką chwilę pozwolą widzieć ułudną tęcze, ale złożenie ich z powrotem w kryształ nie będzie już możliwe. Przy tej próbie można skaleczyć nie tylko ręce, ale też spowodować, że z niejednego serca będzie płynęła krew.

Niebieski Druhu Naczelniku, nim podadzą Tobie karpia po żydowsku lub śledzia w śmietanie, spojrzyj na moje pismo i rozpatrz prośbę w nim zawartą. Daj nam też umiejętność bycia sobą, abyśmy nie klaskali wtedy, kiedy dla małych korzyści, słychać wokół owacje na stojąco.

Niebieski Druhu Naczelniku, przed spożyciem Wigilijnych ciast rozpatrz nasza prośbę o umiejętność odróżniania dobra i zła, pozwól abyśmy umieli mało myśleć o nas samych, tak by godność nasza była na tyle duża byśmy nie umieli dorzucać drew do płonących stosów. Pozwól nam przeżyć ten rok, zwyczajnie po ludzku i daj nam odwagę by służyć innym, aby dzięki tej odwadze, nas i wychowankowie mogli wrastać doświadczając cudu wzajemnej sympatii. Daj nam odwagę, aby drugiego człowieka obdarzać cudem oddania się, aby nasza służba rodziła przyjaźń wśród nas wszystkich.

Niebieski Druhu Naczelniku, a przed dwunastym daniem spojrzyj i na tę prośbę, abyś zechciał zamienić nasz każdy żal na bal, a złość na miłość. Dla Ciebie to tylko zmiana liter, a dla nas całe nasze życie. Taka by za rok nasz list był listem pełnym, nie próśb a podziękowań. I dziękować będziemy Tobie Niebieski Druhu Naczelniku za Twoją miłość, którą nam wszystkim zesłałeś przez Twego Syna, w żłobie zrodzonego.

(100życzenia znalezione dawno temu, jeszcze w czasach ZHP)

 

A teraz coś zupełnie z innej beczki … 😛

 

 

Visits: 6

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.