70. rocznica zbombardowania Świnoujścia

W przeddzień 70. rocznicy zbombardowania Świnoujścia przez samoloty alianckie, na cmentarzu komunalnym odbyła się uroczystość pamięci ofiar tamtych wydarzeń. Przy lapidarium, gdzie znajduje się kamień upamiętniający ofiary wydarzeń z 12 marca 1945 roku, spotkali się byli i obecni mieszkańcy miasta, polska i niemiecka młodzież szkolna, świnoujscy harcerze ZHR, przedstawiciele władz samorządowych Miasta Świnoujścia, Gminy Ahlbeck, pastor Olaf Polossek i główni organizatorzy uroczystości – przedstawiciele Ośrodka Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke.

 

Jutro (100czwartek 12 marca) w rocznicę nalotu o godz. 14.00 odbędą się uroczystości na cmentarzu na wzgórzu Golm. To miejsce pochówku ofiar bombardowania.

Marcowy nalot i zbombardowanie Świnoujścia było wynikiem wojny, którą w 1939 roku rozpoczęły hitlerowskie Niemcy. ciągu niespełna godziny samoloty zrzuciły na miasto bomby o łącznej wadze ponad 1600 ton.  Według różnych źródeł,  ofiarami nalotu padło od 5000 do 23000 ludzi, głównie niemieckich uciekinierów ze wschodu.  

tekst i zdjęcia BIK UM Świnoujście

Views: 11

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.