Znakiem naszego Szczepu jest:

Sam znak jest wzorowany na wschodzące słońce nawiązujące do puszczaństwa -(idea postulująca wychowanie człowieka w każdym wieku poprzez rekreację na łonie przyrody według zasad czterokrotnego ognia, obozownictwa, systemu szczepowego, filozoficzna i etyczna koncepcja akcentująca łączność człowieka ze światem przyrody)

Słup Światowida (patrz nazwa) w środku – oznacza naszą przynależność do szczepu, nawiązuje ona swobodnie do sposobu życia Słowian
Pól krąg – wschodzące słońce to przenośnia że działamy w systemie szczepowym – Systemie Wschodzącego Słońca
Nazwa – kim jesteśmy
Kolory – niebieski pierwsze drużyny, poprzez białe do dzisiejszych czarnych – patrz barwy 
1946 – rok powstania pierwszych drużyn

Słońce pojawia się też w opisie znaku puszczaństwa:

Symbolika i obrzędowość puszczaństwa

Symbolem puszczaństwa jest biała okrągła tarcza z błękitnymi rogami. Tarcza przedstawia ideały puszczaństwa tak czyste i jasne, jaki jest jej biały kolor. Rogi, które są przewidziane do obrony tych ideałów, są znakiem odwagi. Ich błękitny kolor ma przypominać dewizę ruchu leśnej mądrości: “Z błękitnym niebem!” Ten puszczański symbol został przejęty z indiańskiej symboliki totemowej i w nim wyrażona myśl “ataku” i “obrony” oznacza “zdolność i gotowość”. Tym znakiem odznaczają się wszyscy członkowie ruchu leśnej mądrości – chłopcy, dziewczęta, mężczyźni i kobiety. Błękitny kolor rogów w znaku przypomina ponadto, że chcemy żyć pod błękitnym niebem, w blasku słońca i że nasze myśli są jasne jak błękitne niebo. Chociaż na niebie są chmury, wiemy, że nad nimi znajduje się błękitne niebo i że to niebo znów się zjawi.

Z błękitnym niebem! (ang. Blue sky) – Zawołanie, pozdrowienie członków ruchu leśnej mądrości – puszczaństwa.

Visits: 238

Facebook Comments