67. rocznica Golm

W  niedziele na Cmentarzu Komunalnym o godzinie 14.00 odbyła się uroczystość upamiętniająca 67 rocznicę bombardowania miasta Świnoujścia oraz główne uroczystości w poniedziałek 12 marca 2012 roku o godzinie 14.00 na Cmentarzu Wojennym Golm w Niemczech. Uroczystość organizuje Dyrektor Ośrodka Młodzieży Golm w Kamminke dr Nils Koehler z ośrodkiem III Szczep Harcerski “Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego współpracuje już od lat, wspólne pracujemy na propagowaniem i działaniami na rzecz pokoju miedzy narodami. Uroczystość przypada w rocznice nalotu na Świnoujście, według nieoficjalnych informacji w dniu 12 marca 1945 roku podczas bombardowania Świnoujścia mogło zginąć nawet 20 000 osób, głównie ludności cywilnej. Uroczystość łączyła wspólna modlitwa z patorem niemieckim oraz polskim dziekanem, ZHR zapaił znicze.

http://www.wyspiarzniebieski.pl/aktualnosci/6872,1,uroczystosc-na-swinoujskim-cmentarzu.html

http://www.eswinoujscie.pl/aktualnoci/12867-67-rocznica-bombardowania-uroczystoci-na-cmentarzu-zobacz-foto

Foto.PALMER – www.eswinoujscie.pl – Kopiowanie lub wykorzystywanie wszelkich elementów graficznych (w częściach i w całości), znajdujących się w galerii, tylko za zgodą autora.

Opublikowany przez Świnoujście w sieci Niedziela, 11 marca 2012

http://www.eswinoujscie.pl/aktualnoci/12878-w-67-rocznic-zbombardowania-winoujcia-foto

Foto.Palmer – www.eswinoujscie.pl – Kopiowanie lub wykorzystywanie wszelkich elementów graficznych (w częściach i w całości), znajdujących się w galerii, tylko za zgodą autora.

Opublikowany przez Świnoujście w sieci Poniedziałek, 12 marca 2012

http://iswinoujscie.pl/artykuly/21508/

 

Świnoujście w 1945 roku zamieszkiwało około 22000 mieszkańców. Jednakże w marcu tego roku miasto, jego wszystkie ulice i place były przepełnione uciekinierami.

Przed postępującym od wschodu frontem, w kierunku na wschód, wozami konnymi, statkami i pociągami, a nawet pieszo uciekało 14 milionów ludzi. Dziesiątki tysięcy dotarło do Świnoujścia. Tu dla uciekinierów zbudowano nawet most pontonowy przez Świnę, by ułatwić przeprawę.

Na promie kolejowym znajdował się wypełniony ludźmi pociąg, a na dworcu portowym stał również skład gotowy do odjazdu. Szkoły i inne publiczne budynki były przepełnione ludźmi starymi, chorymi lub rannymi. W parku zdrojowym biwakowały odwody Wehrmachtu.

W południe, 12 marca 1945 r. około godziny 12.05, w Świnoujściu rozległ się dźwięk syren. Około jednej godziny atakowało miasto 671 ciężkich, czterosilnikowych bombowców 8 Powietrznej Floty Stanów Zjednoczonych (100 B 17- latające fortece i B 24 ), jak też 412 myśliwców.

Z wysokości około 6000 metrów zrzuconych zostało 1609 ton bomb. Dzielnica portowa, stare miasto i część dzielnicy nadmorskiej utonęło w dymie i popiele. Krótko przed nalotem weszło do Świnoujścia 12 załadowanych po brzegi okrętów transportowych z uciekinierami.

Sześć zatonęło, w tym „Cordillera” i „Andros”. W zatopionym „Androsie” śmierć znalazło 570 ludzi, głównie kobiet i dzieci. Szacunki określają liczbę zabitych podczas nalotu na 20000 osób.

Ze względu na liczbę zabitych, Świnoujście stoi w jednym rzędzie z takimi niemieckimi miastami jak Hamburg, Kassel, Darmstadt, Pforzheim i Drezno.
Większość ofiar pochowanych zostało na wzgórzu Golm, gdzie od dziesiątków lat znajduje się miejsce pamięci.

Visits: 5

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.