Skip to content

Betlejemskie Światło Pokoju 2017 [foto+video]

Jak co roku w okresie przedświątecznym, tak i tym razem w jednostkach wojskowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża odbyły się spotkania opłatkowe. I tym razem delegacja z III Szczepu Harcerskiego “Słowianie” przybyła z Betlejemskim Światłem Pokoju.

W spotkaniu w dowództwie 8.FOW uczestniczyli dowódcy podległych jednostek, przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich. Delegacją ze strony ZHR kierowała phm. Katarzyna Chabros HR, światło niosła harcerka Gabriela Domagała zaś meldunek dowódcy 8. FOW złożył mł. Michał Śliwiński.

Podczas uroczystości w dowództwie świnoujskiej flotylli uczestniczyli kadra i pracownicy wojska, zaproszeni przedstawiciele służb mundurowych i harcerstwa, stowarzyszeń kombatanckich. Podczas uroczystego spotkania, dowódca flotylli komandor Krzysztof Zdonek przekazał wszystkim zebranym osobom życzenia zdrowych, radosnych świąt spędzonych w rodzinnym gronie oraz pomyślności w Nowym Roku. Ksiądz kapelan świnoujskiej Parafii Wojskowej przeczytał biblijny opis historii Bożego Narodzenia a harcerze ZHR przekazali na ręce dowódcy flotylli „Betlejemskie Światło Pokoju”. Spotkanie uświetnił koncert świątecznych piosenek w wykonaniu najmłodszych wychowanków sekcji wokalnej Klubu 8.FOW oraz świnoujskiej Orkiestry Wojskowej.

News: http://8fow.wp.mil.pl/pl/1_406.html

Fotogaleria: http://8fow.wp.mil.pl/pl/12_263.html

8 Flotylla Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu – polska flotylla okrętów obrony wybrzeża, jeden z trzech związków taktycznych Marynarki Wojennej w Polsce.

Na skwerze Olgi i Andrzeja Małkowskich odbyła się uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, organizowana przez ZHP. Tegoroczna edycja tej pięknej idei realizowana jest pod hasłem: W Tobie jest światło. Na jednej z alejek spotkali się harcerze z ZHP i ZHR, seniorzy oraz mieszkańcy miasta, którzy odebrali Światło przywiezione do Świnoujścia ze Szczecina.

Symbol pokoju jakim stało się Światło zapalone w betlejemskiej grocie narodzenia Chrystusa dotarło do Europy w Boże Narodzenie 1986 roku z inicjatywy radia Linz w Górnej Austrii. Światło pokoju przypominało o tym, że Jezus jest wdzięczny wszystkim tym, którzy do Niego przychodzą. Poprzez przekazywanie Światła pokoju ludzie nieśli dobrą nowinę, radosną wieść o narodzeniu Jezusa.

W następnych latach to wiedeńscy skauci rozpowszechnili pomysł dzielenia się Światłem na teren Europy, a nawet poza jej granice. Wykorzystano do tego skautowe ścieżki braterskich powiązań, na początku na terenie Austrii, a w pamiętnym przełomowym dla krajów za „żelazną kurtyną” 1989 roku nadzieja dotarła do Budapesztu, Pragi i Krakowa.

Tak oto kolejnymi ogniwami stali się skauci węgierscy, słowaccy, czescy i polscy harcerze.

Przeniesienie w grudniu 1989 r. Betlejemskiego Światła Pokoju z Wiednia do Krakowa, przez harcerzy wiedeńskiego szczepu „Polanie” ZHP, działającego poza granicami Kraju, miało symboliczne znaczenie dla odnowienia kontaktów międzynarodowych harcerstwa
polskiego po II wojnie. Przyjęli je w kościele św. Idziego harcerze z ZHP rok zał.1918 (później ZHR) i przekazali jako symbol idei pokoju i braterstwa do kilkunastu miejsc w Polsce.

Od połowy lat osiemdziesiątych położony pod Wawelem kościółek św.Idziego był centrum zawiązanego z inicjatywy Dominikanina Ojca płk. Adama Studzińskiego (legendarnego kapelana żołnierzy II Korpusu WP spod Monte Cassino), Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy.

Do końca PRL działania te były „kontestowane” przez ówczesne władze,dlatego też nadzieja niesiona przez Niepokorne Harcerstwo miała wtedy kapitalne znaczenie.

Po dwuletniej przerwie, w 1991 r., inicjatywę podjął ZHP i do chwili obecnej odbiera Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich. W latach 1992-93 harcerki i harcerze ZHR w wielu środowiskach dzielili się Światłem wierząc, że będzie to poza doraźnymi sporami wspólna wartość łącząca Polskie Harcerstwo.

 

http://tu.swinoujscie.pl/2017/12/marynarski-oplatek-8-fow/

Świnoujście – Marynarski opłatek w 8.FOW

http://www.swinoujskie.info/2017/12/19/betlejemskie-swiatlo-pokoju-dotarlo-do-swinoujscia/

Marynarski opłatek w 8.FOW

Świnoujście – Przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju

http://www.tvswinoujscie.pl/wiadomosci/1682,betlejemskie-swiatlo-pokoju-juz-w-swinoujsciu

 

Hits: 142

Share this:

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


III Szczep Harcerski "Słowianie" ZHR im. Zawiszy Czarnego w Świnoujściu - 2021
Zdjęcia i treści prezentowane na stronie są własnością autorów. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).