Honor


wartę honorową pełnili: mł. Piotr Stefanowicz oraz Mateusz Babkinis

10 kwietnia 2011 roku w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej, w naszej kaplicy z którą współpracujemy została odsłonięta tablica upamiętniająca tragiczną śmierć dwóch ludzi pamiętnego lotu do Smoleńska: generała dywizji biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego oraz wiceadmirała Andrzeja Karwety – dowódcy Marynarki Wojennej RP.

Foto

Byli to ludzie wybitni, którzy na trwale wpisali się w historię naszej społeczności i którym sprawy wojska a zwłaszcza Marynarki Wojennej nie były obce. Wiceadmirał Andrzej Karweta ponad 20 lat swojego życia spędził w 13 Dywizjonie Trałowców w Helu, gdzie dogłębnie poznał realia życia marynarskiego i gdzie od dowódcy działu okrętowego do stanowiska dowódcy jednostki zdobywał wszelkie umiejętności i wyszkolenie potrzebne w jego późniejszej służbie. Kolejnym szczeblem w jego karierze było dowództwo nad międzynarodowym zespołem okrętów przeciwminowych, podczas manewrów wojskowych US BALTOPS 2000 na Morzu Bałtyckim. W 2002 roku został zastępcą szefa Oddziału Broni Podwodnej w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO na Oceanie Atlantyckim . Równolegle wykonywał obowiązki polskiego przedstawiciela wojskowego przy Kwaterze Głównej SACLANT w Norfolk. W latach 2005 – 2006 roku pełnił funkcję zastępcy dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadm. Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu. Z dniem 3 maja 2007 roku został awansowany na kontradmirała i wyznaczony zastępcą szefa Sztabu Marynarki Wojennej w Gdyni. 8 listopada 2007 roku prezydent Lech Kaczyński mianował go na stopień wiceadmirała i powierzył z dniem 11 listopada 2007 dowodzenie Marynarką Wojenną. – Sylwetkę swego tragicznie zmarłego przełożonego przybliżył, zebranym w kaplicy wojskowej wiernym Szef szkolenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża Komandor Krzysztof ZDONEK.
Ksiądz proboszcz, kmdr mar Adam Bazylewicz wspomniał natomiast o swoim bezpośrednim przełożonym – biskupie Tadeuszu Płoskim. Opowiadał o wspólnych początkach w seminarium w Warszawie, gdzie dzielili przez pewien moment jeden pokój. Wspominał również wizytę biskupa w naszej świątyni, która była jeszcze przed remontem ale już w tedy pomysł, aby powołać do życia kaplicę wojskową przypadł mu bardzo do serca i szczerze jej błogosławił.
Niestety dziś nie ma wśród nas tych dwóch wielkich ludzi, którzy wraz z Parą Prezydencką i 92 innymi osobami zginęli w wypadku lotniczym na lotnisku pod Smoleńskiem.
Z tego powodu – dla uczczenia ich pamięci – została odsłonięta pamiątkowa tablica. Odsłonięcia dokonał Komandor Krzysztof ZDONEK wraz z Komandorem Julianem URBANIAKIEM.
Obecni byli na uroczystości: Prezydent Miasta Świnoujście Pan Janusz Żmurkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Pan Paweł Sujka oraz Dowódcy poszczególnych jednostek 8 FOW oraz Szef Więziennictwa.
Z racji podniosłości rangi uroczystości po stopniach ołtarza zostały wprowadzone dwa sztandary: Komendy Portu Wojennego oraz Naszegp Szczepu ZHR.
W ten sposób nasza parafia oddała cześć tragicznie zmarłym w ostatnim locie rządowego TU-154 M 10 kwietnia 2010 roku.

tekst & foto: Jerzy Farkas

Views: 19

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.