Patriotyczny Autobus

Z kroniki skautowej:

{cytat}Rano w dniu 11 listopada 1918 r. około godziny 4.30 odbyła się zbiórka skautów w stodole. Było ich 16, z tego 8 posiadało broń krótką. Wyszli rozbrajać Niemców. Główny posterunek niemiecki mieścił się w szkole. Gdy skauci podeszli, w budce przy drzwiach wartownik spał. Przystawiono mu rewolwer do głowy i zbudzono. Skauci skoczyli na górę, gdzie były stojaki z karabinami. Jednocześnie wpadli Niemcy w kalesonach, ale na widok wycelowanych rewolwerów podnieśli ręce do góry i poddali się. Było ich 27. Zdobyto broń: 3 lekkie karabiny maszynowe i 30 karabinów ręcznych. Była tam również amunicja i żywność jak smalec, mąka, kasza i ryż. Tak drużyna skautowa dała swój pierwszy wkład w odzyskanie niepodległości”{/cytat}

W tradycyjnym skautowym umundurowaniu 11 listopada harcerki i harcerze z III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej im. Zawiszy Czarnego działający przy Szkole Podstawowej nr 1 w Świnoujściu pojawili się na mszy Świętej i miejskich obchodach 92 rocznicy odzyskania niepodległości.

 

Wystawiony został poczet sztandarowy w skład, którego wchodzili instruktor przewodnik Marcin Królikowski, wędrowniczka Anna Sitek, ochotniczka Joanna Wojtowicz. Wraz z nim Drużyna Sztandarowa pod dowództwem ćwika Tomasza Łabo, oraz Świnoujskie Środowisko ZHR. Na placu słowiańskim została wystawiona Warta Honorowa przy pomniku walk o niepodległość Rzeczypospolitej. Na warcie stanęli Arkadiusz Kępa i wywiadowca Mirosław Kasprzak.

Po uroczystościach w kościele i tych na Placu Słowiańskim przemaszerowaliśmy do harcówki w SP 1 gdzie była chwila na ogrzanie i zorganizowanie się. Następnym naszym działaniem była akcja pt. „Patriotyczny Autobus”, z tego powodu podzieliliśmy się na grupy, wypełniliśmy skromne identyfikatory i wzięliśmy pierwsze zestawy ulotek po czym wyruszyliśmy w stronę przystanków autobusowych . Ulotki były rozdawane w autobusach i na przystankach autobusowych. W ciągu dwóch godzin akcji rozdaliśmy ponad 300 ulotek. Akcja miała na celu przypomnienie mieszkańcom miasta i podkreślenie jak ważne jest dla nas harcerek i harcerzy ZHR – Narodowe Święto Niepodległości. W akcji brało udział ponad 20 harcerzy z III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” ZHR im Zawiszy Czarnego.

Szczególne podziękowania należą się Komunikacji Autobusowej a w szczególności  panu Prezesowi Zarządu, Dyrektorowi Spółki Kazimierzowi Reimus, który to pozwolił nam na przeprowadzenie tej akcji.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.