Ptaki znów zdobyły Kaiserfahrt

{datsopic:24440 right}W przeddzień sławetnej misji Akcja pod Arsenałem najodważniejsi z Ptaków ruszyli zdobyć Kaiserfahrt !

A co to ?

 

Kanał Piastowski (100do 1945 niem. Kaiserfahrt) – część toru wodnego Szczecin-Świnoujście leżący w południowej części Świnoujścia między Świną a Zalewem Szczecińskim; kanał o długości 8 km i głębokości 10 m.  Przekopany w południowo-wschodniej części wyspy Uznam w latach 1875-1890 w celu usprawnienia żeglugi pomiędzy Szczecinem a Bałtykiem. Po jego wykonaniu doszło do powstania wyspy Karsibór, która dotychczas była półwyspem wyspy Uznam. Kanał różni się od brzegów Świny znacznym nachyleniem zboczy i w związku z tym niewiele jest roślinności brzegowej w ich obrębie.
Falochrony bramy torowej Kanału Piastowskiego znajdują się w południowej stronie wyspy Karsibór, po obu stronach Kanału Piastowskiego. Wschodni falochron mierzy 430 m, zachodni 550 m i tyle chłopaki przejechali plus jego długość czyli 10,550 km w jedna stronę 🙂

Obie budowle zastąpiły stare, zniszczone falochrony z początku XX wieku. Modernizacja południowego wylotu kanału była największą inwestycją hydrotechniczną w Polsce od lat 50 XX w.

 

Visits: 7

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.