Skwer ma tabliczki !

W roku 2011 Świnoujski Zespół 100-lecia Harcerstwa Polskiego (100ZHR i ZHP) wystąpił z wnioskiem, aby skwer pomiędzy ulicami Armii Krajowej a Wybrzeżem Władysława IV nosił imię dh. Olgi i dh. Andrzeja Małkowskich.

Zgodnie z prawem, nadanie nazwy skwerowi możliwe stało się dzięki decyzji Rady Miasta Świnoujście. Radni zajeli się tym na, czwartkowej (10027. października) sesji. Dziś mamy efekty !

Warto zobaczyć, wybrać się nad kanał Piastowski około muzeum i podziwiać 🙂

Początek temu dziełu dał jeden z SGO druh Jarek to głównie jego zasługa z ramienia ZHR 😀

 

Andrzej Małkowski uważany jest za twórcę polskiego skautingu i jednego z najwybitniejszych działaczy polskich młodzieżowych organizacji niepodległościowych. Urodził się 31 października 1888 w Trąbkach koło Kutna w rodzinie ziemiańskiej o patriotycznych i żołnierskich tradycjach. W listopadzie roku 1909 otrzymał do przetłumaczenia podręcznik napisany przez Roberta Baden – Powella „Scouting for Boys”. Po zapoznaniu się z treścią tego podręcznika stał się entuzjastą i propagatorem skautingu na ziemiach polskich, co uwidaczniało się udziałem we wszystkich pracach mających na celu rozwój skautingu na ziemiach polskich w latach 1909 – 1912. Podczas pierwszego kursu skautowego, który odbył się w dniach 20 marzec – 21 maj 1911 roku omawiał poszczególne rozdziały przygotowanego przez siebie podręcznika. 22 maja 1911 roku Andrzej Małkowski we Lwowie wydał rozkaz powołujący pierwsze drużyny harcerskie. Małkowski wszedł w skład pierwszej Komendy Skautowej, a następnie do Naczelnej Komendy Skautowej we Lwowie. W roku 1913 zorganizował wycieczkę skautową na III Wszechbrytyjski Zlot Skautów w Anglii, gdzie używał flagi biało – czerwonej i nazwy kraju nie istniejącego na ówczesnej mapie Europy. W czerwcu tego samego roku przeprowadził się do Zakopanego, gdzie ożenił się z Olgą Drahonowską, która aktywnie włączyła się w przeszczepienie skautingu na grunt polski. Dziś uważa się ją za współtwórcę polskiego harcerstwa.
W tym roku obchodzimy 100-lecie powstania harcerstwa w Polsce.
W skład świnoujskiego zespołu 100-lecia Harcerstwa Polskiego, który wyszedł z wnioskiem o nadanie skwerowi miejskiemu nazwy im dh. Olgi i dh. Andrzeja Małkowskich, wchodzą Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Visits: 6

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.