Szkoła i harcerstwo z historią. „Jedynka” i “Słowianie” obchodzą swój jubileusz!

„Jeszcze dobrze nie ostygły wojenne zgliszcza, jeszcze nie było, co jeść, w co się ubrać, a zeszyty sporządzano ze starych, zapisanych po jednej tylko stronie kartek, a już ogłoszono nabór do polskiej szkoły” – tak pisała prasa, komentując otwarcie znanej w całym mieście „Jedynki”. Ileż refleksji budzi to zdanie, jak wiele można wyczytać między jego wierszami!…

Od momentu przejęcia władzy w Świnoujściu przez Polaków, tj. od 6. października 1945 roku, otwarcie Szkoły Podstawowej nr 1 było jednym z ważniejszych wydarzeń. Przygotowywano się do tej chwili długo i starannie. Nastąpiła ona 9 listopada. W tym dniu miasto przybrało odświętny wygląd dzięki staraniom, nielicznej jeszcze wówczas, grupy polskich jego mieszkańców (100było ich 184, przy 8-10 tys. Niemców). Naukę w szkole rozpoczęło 4 uczniów.

Nikt nie jest w stanie policzyć, ilu ludzi zetknęło się przez te lata z „Jedynką” i w ilu sercach pozostawiła one trwały ślad. Duży wkład w życie szkoły wniosło harcerstwo, które było obecne już od roku 1946 pisząc swoją piękną historię. Harcerstwo w szkole istnieje do dnia dzisiejszego i ma się dobrze.

W kolejnych numerach Kronik Portowych będziemy prezentować zdarzenia z tych 70 lat. Kalendarium dat i informacji może być dużo bogatsze dzięki pomocy Czytelników.

Zamysłem Szkoły jest wydanie książki, którą uzupełniona zostanie o pozyskane dodatkowe materiały. Wydanie książki planowane jest na jesień 2016 roku. Książka będzie składać się z dwóch tomów. W pierwszym tomie znajdzie się Historia Szkoły Podstawowej nr 1 w Świnoujściu, a w II Historia Harcerstwa w Szkole Podstawowej nr 1 w Świnoujściu. Wszystko to chcemy również zebrać lub skanować i pozostawić w archiwum szkolnym dla następnych pokoleń.

http://issuu.com/kronikiportowe/docs/kroniki_portowe_wyd_59

Zapraszamy wszystkich państwa, do wspólnego przeżywania przedsięwzięcia.

art-jedynka-1024x512

Bardzo liczymy na relacje słowne, notatki, pamiętniki, zdjęcia, które mogą znajdować się w domach, jako pamiątki własne lub po babciach, dziadkach, ciociach, wujkach. Za wszelką życzliwość i pamiątki, zdjęcia relacje będziemy bardzo wdzięczni i serdecznie dziękujemy. Tel. Kontaktowy: sekretariat szkoły: 91 321 40 19, 698 038 881, E-mail: sp1.swinoujscie@gmail.com Zapraszamy również do naszej szkoły osobiście na ul. Narutowicza 10.

Visits: 5

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.