Tydzień Patriotyczny – 99. Rocznica Narodowego Święta Niepodległości (foto+video)

Podobnie jak w całym kraju, także w Świnoujściu, w sobotę, uroczyście obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania Niepodległości w 1918 roku. Mieszkańcy Świnoujścia, świętowali oficjalnie i poważnie ale nie zabrakło też radosnego fetowania naszej narodowej dumy.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 w kościele parafialnym p.w. Chrystusa Króla. Mszy świętej w intencji ojczyzny przewodniczył biskup Błażej Kruszyłowicz. Towarzyszyli mu ze wszystkich świnoujskich parafii. W świątyni zgromadziły się także poczty sztandarowe w tym naszego szczepu, przedstawiciele władz miasta, szkół i jednostek mundurowych z terenu Świnoujścia. Zamiast organów w świątyni zabrzmiała donośnie orkiestra wojskowa. Ta sama orkiestra z muzykami w marynarskich mundurach zaraz po mszy, poprowadziła wszystkich na Plac Słowiański gdzie rozpoczęły się oficjalne obchody święta niepodległości. W defiladzie brały udział nasze zuchy z obu gromad, harcerki oraz harcerze.  Długa kolejka oficjalnych delegacji ustawiła się by złożyć kwiaty pod pomnikiem bohaterom walk o niepodległość. Kwiaty i wiązanki składali przedstawiciele władz, zakładów pracy, organizacji społecznych, szkół w tym naszego szczepu.

https://www.flickr.com/photos/134182156@N07/26657398969/in/album-72157690630426226/

Pod sceną na Placu Wolności rozpoczął się patriotyczny festyn. Dla najmłodszych przygotowano konkursy związane z narodowym świętem. Pod jednym z namiotów dzieci malowały orzełki i biało czerwone flagi. Nasz szczep przygotował dwa namioty w jednym odbywała się akcja gdzie można było wysłać kartę z marszałkiem wraz z życzeniami z okazji odzyskania niepodległości. Harcerki przeprowadzały akcję dla wszystkich Niepodległa, zaś harcerze obstawiali drugi namiot gdzie można było zobaczyć małe miasteczko harcerskie.

W finale koncertu na scenie wystąpiła 27 ŚDH Rzepichy i 13 ŚDW Koniczynki z piosenką Po całej Polsce…

Fotogaleria

 

Visits: 113

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.