Wieszaliśmy Flagę – Święto Flagi

2 maja 2020 r. – Święto Flagi. Trwa pandemia koronawirusa. Ale czy to by powstrzymało Wędrowników i Wędrowniczki Pogotowia Harcerskiego ze Świnoujścia przed wyzwaniem wywieszenia największej flagi w Polsce? Oczywiście, że nie!

Pandemia tak naprawdę jeszcze bardziej nas zmotywowała. Dla niektórych było to pierwsze wyjście z domowej izolacji od dłuższego czasu i uczestniczenie w jakiejś działalności harcerskiej.

Zapału i energii nam nie brakowało. Uzbrojeni w maseczki, rękawiczki i mundury podjechaliśmy pod latarnię. Mimo tego, że wiedzieliśmy, że będzie mało ludzi, widok prawie pustego placu nas zszokował. Rozdzieliliśmy obowiązki i po 300 schodach weszliśmy na galerię latarni aby pomagać alpinistom-  byłym harcerzom ZHR z naszych drużyn w pracach na balkonie przy rozłożeniu flagi. Część grupy już tam była. Po chwili ochłonięcia zaczęliśmy wciągać flagę. Poszło w miarę łatwo i biało-czerwona dumnie powiewała nad Świnoujściem.

Po zejściu na plac pod latarnią zebraliśmy się koło niezawodnej landryny (nasz szczepowy samochód), by przyjąć nowego członka 13. Świnoujskiej Drużyny Wędrowników – druha Krzysztofa, naszego kapelana. Po odczytaniu rozkazu, rozjechaliśmy się do domów.

Po południu wiatr się wzmógł i na sygnał zebraliśmy się pod latarnią aby flagę ściągnąć. Po rozstawieniu się na stanowiskach rozpoczęliśmy pracę. Na koniec zrobiliśmy sobie całą ekipą kilka zdjęć. I tak się zakończyła akcja “Latarnia” dla harcerzy ze Szczepu Słowianie.

Największa Flaga Polski, załopotała na najwyższej na polskim wybrzeżu Bałtyku, jednej z najwyższych w Europie oraz najwyższej na świecie latarni morskiej wykonanej z cegły. Flaga waży ponad 100 kilogramów i ma ponad 700 metrów kwadratowych. Widać ją także z plaży i nabrzeży portowych czy oddalony miast w sąsiednich Niemczech, zaś za maszt posłużyła latarnia morska, która jest wysoka jak 20-piętrowy wieżowiec! Tym razem hymnu nie grała orkiestra ale śpiewaliśmy go my sami.

Galeria – https://photos.app.goo.gl/KibthbbGXVVx3A3j9

Całość akcji była możliwa dzięki organizatorom oraz wsparciu kapelana wojskowego z Parafii Wojskowej w Świnoujściu.

Hits: 7

Facebook Comments

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.