XXXIV. Zimowisko oczami harcerek

Zimowisko oczami harcerek

Dzień 1

Nasza podróż zaczęła się w sobotę wieczorem na peronie. Z ciężkimi plecakami wsiedliśmy do pociągu gdzie mieliśmy spędzić następne siedem i pół godziny. Podróż była całkiem przyjemna, ponieważ całą noc było cicho i spokojnie.

Dzień 2

Zmęczeni podróżą nareszcie wyszliśmy z pociągu. Na dworcu kupiliśmy w Biedronce jedzenie potrzebne na następne dwa dni i  pojechaliśmy tramwajem do Głównej Kwatery Harcerek ZHR w Warszawie. Po rozgoszczeniu się na miejscu, harcerze będący w Głównej Kwaterze Harcerzy ZHR zaczęli zajęcia dla kursantów o zasadach dobrej zbiórki . Po południu wybraliśmy się na obiadek do baru mlecznego gdzie chętnie zjedlibyśmy jeszcze raz. Gdy wróciliśmy do bazy, zaczęły się kolejne zajęcia tym razem dotyczące gier i zabaw. Na koniec poszliśmy do kościoła gdzie trudno było nam nie przysypiać po całym dniu pełnym przygód.

Dzień 3

Po ubraniu się i zjedzeniu śniadania poszliśmy na autobus, którym dojechaliśmy do centrum Warszawy zdobywać sprawności. Stamtąd szybkim krokiem doszliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie świetnie spędziliśmy czas poznając jego historię. Wracając na bazę zahaczyliśmy jeszcze o stołówkę gdzie zjedliśmy obiad. Potem był czas wolny dla drużyny, kolacja i spanie.

Dzień 4

Wtorek zaczął się apelem, po którym wyruszyliśmy na przygodę do Sejmu i Senatu RP. Gdy dotarliśmy na miejsce okazało się że przyszliśmy za wcześnie, więc po obejrzeniu Pomnika AK poszliśmy jeszcze do składnicy. Po powrocie do senatu, w środku czekała nas najpierw kontrola jak na lotnisku, a później dwie godziny zwiedzania. Potem obiad, powrót do bazy oraz kolejne zajęcia ze stopni i sprawności. Na koniec dnia odwiedził nas druh Rafał,  Marszałek UNDHR, który powspominał z nami czasy obozu w Podgrodziu gdzie wraz z 4 Warszawską się poznaliśmy.

Dzień 5

W środę postawiliśmy dalej na zwiedzanie Warszawy. Na początku obejrzeliśmy Zamek Królewski, w którym zaczęła się gra przyszłej naszej funkcyjnej – ochotniczki Weroniki.

Podczas czas gry zwiedziliśmy historyczną część miasta w dwóch patrolach. Byliśmy między innymi przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie pojechaliśmy do baru mlecznego na obiad. Po obiedzie zaczęła się długa zbiórka konstytucyjna, podczas której nie zabrakło pozytywnych emocji. Było to prawdziwe odbicie demokracji, gdzie każdy mógł uczestniczyć w dyskusji.

Dzień 6

W czwartek od samego rana kursanci przedstawiali swoje zbiórki zaliczeniowe. Potem był apel, z którego poszliśmy na przystanek autobusowy by dojechać do składnicy harcerskiej. Wieczorem metrem dojechaliśmy wszyscy do harcówki 62 Szczepu Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Polanie” w której mieliśmy wspólny kominek.

Dzień 7

Ostatni dzień zimowiska, to czas na zwiedzenie Pałacu Kultury i Nauki oraz zakończenie kursu.

W piątek rano posprzątaliśmy bazę. Następnie poszliśmy zobaczyć Warszawę z góry. Gdy już wjechaliśmy na taras widokowy pałacu, zobaczyliśmy wspaniałą panoramę miasta. Wieczorem odbyło się obrzędowe zakończenie kursu, gdzie okazało się, że nasze harcerki zdały kurs z wyróżnieniami.

Na koniec wszyscy poszli spać by zaznać trochę snu przed podróżą.

Zdjęcia – https://photos.app.goo.gl/Y5DntPgHvw3pCuhb6

Visits: 89

Facebook Comments

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.