Spotkanie opłatkowe żołnierzy Armii Krajowej

W imieniu świnoujskiego środowiska ZHR druh phm. Przemysław Chabros kolejny raz uczestniczył, tym razem 7 grudnia w spotkaniu opłatkowym. 

Czas płynie nieubłaganie. Z grupy ok. 80 osób, żołnierzy, członków założycieli Armii Krajowej z lat 80-tych, koła w Świnoujściu – dzisiaj pozostało już tylko 6. Razem próbują wspólnie ocalić swoje życiorysy, pamięć AK a także krzewic patriotyzm młodzierzy.

{cytat}Szare Szeregikryptonim konspiracyjny Organizacji Harcerzy ZHP i szerzej – całego Związku Harcerstwa Polskiego, w okresie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej 19391945. Szare Szeregi zostały powołane 27 września 1939 w Warszawie przez grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej.

Szare Szeregi współpracowały z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą Główną Armii Krajowej.{/cytat}

 

W siedzibie koła w urzędzie miasta Świnoujście, odbyło się spotkanie opłatkowe, połączone z zebraniem sprawozdawczym nt. Pomnika Orła Białego.

Spotkanie rozpoczęła wice prezes koła, Pani lek. med. E. Pietrzyk poddając ocenie to co udało się zrealizować w br. Wspominała tych, którzy odeszli. Ks. Albański pobogosławił opłatki którym się wszyscy podzieli. Kombatanci rozmawiali o sprawach swojego koła i o udziale w uroczystościach państwowych i kościelnych. Bardzo zaiteresowali się świnoujskim harcerstwem w którym to widzą przejęcie pałeczki podtrzymywaniu swoich żołnierskich tradycji.

Zaloba 7
Asysta honorowa przy sztandarze koła AK pełniona przez 13 ŚDH “Koniczynki” podczas uroczystości żałobynych po katastrofie smoleńskiej 04.2010r.

Chwalili, że jest obecnie zainteresowanie przez harcerki i harcerzy –  ich przeżyciami i wiedzą, żałowali, że niestety wszystko dzieje się zbyt mało. Przyjąłem podziękowania dla wszystkich, którzy wystepowali podczas zbiórk na pomnik Orła Białego, a także w składzie pocztu sztandarowego AK podczas ostatnich uroczystości a także przyjełem skromnego recznie wykonanego aniołka który ma swoja otuchą przybliża nas do do siebie.

 W3M 42
Harcerze z 13 SDH “Ptaki” ze sztandarem świnoujskiego koła AK – Święto Konstytucji 3-go Maja – 2010r.

Ze strony pani prezes i księdza seniora było jeszcze błogosławieństwo i wspólne dzielenie się dobrym słowem. W życzeniach najwięcej było nadziei, że za rok spotkamy się w nie mniejszym niż wczoraj gronie.

 

Visits: 3

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.