Udział Świnoujskiego ZHR w 70 rocznicy Powstania Warszawskiego

W dniach 31 lipca – 3 sierpnia ponad 2000 harcerek i harcerzy zrzeszonych w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej spotkało się na zlocie „Jutro Powstanie”, aby wspólnie oddać hołd bohaterskim Powstańcom Warszawskim. W tym ponad 40 osobowa grupa harcerek i harcerzy ze Świnoujskiego ZHR.

http://iswinoujscie.pl/artykuly/32909/ 

http://ordynariat.wp.mil.pl/pl/609_18298.html

70. rocznicę wybuchu Powstania wspominamy razem z Powstańcami. Dlatego było wspólne odwiedzanie miejsc pamięci czy też uczestnictwo w uroczystych obchodach. Program Zlotu służył podtrzymywaniu pamięci o historii, a także zainspirowaniu uczestników do myślenia o przyszłości ojczyzny. Zlot „Jutro Powstanie” był organizowany w ramach wspólnych dla czterech organizacji harcerskich obchodów: Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego i Stowarzyszenia Harcerskiego. Przy zachowaniu odrębnych programów poszczególnych zlotów udało się wypracować elementy programu, w których wzięli udział harcerze ze wszystkich organizacji.

Jubileusz 25-lecia ZHR

Z hucznie obchodzoną w tym roku 25 rocznicą wyborów czerwcowych łączy się jubileusz powstania ZHR. W kwietniu 1989 roku odbył się Zjazd Założycielski ZHR. Instruktorki i instruktorzy harcerscy wykorzystali rodzącą się możliwość swobody zrzeszania i powołali nową organizację harcerską. Dzisiaj ZHR liczy ponad 16 tysięcy członków i jest jedną z największych organizacji wychowawczych w Polsce. Zlot JUTRO POWSTANIE był jednym z wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 25-lecia ZHR.

1.08 piątek to uroczystości oficjalne – ogólnopaństwowe, miejskie oraz lokalne w całej Warszawie.
1 sierpnia 2014 pełniliśmy służbę jako Harcerska Poczta Polowa. W czasie Powstania najmłodsi harcerze pełnili służbę przenosząc przesyłki i umożliwiając warszawiakom kontakt z bliskimi w ogarniętym wojną mieście. W celu upamiętnienia ich poświęcenia i bohaterstwa ponownie ruszyła Harcerska Poczta Polowa, warszawiacy mogli nadać specjalnie przygotowaną pocztówkę do swoich bliskich. Przesyłki doręczali nasi harcerze za darmo w obrębie Warszawy.

17.00 Godzina „W” spotkaliśmy się ze wszystkimi organizacjami harcerskimi na Placu Zamkowym. Godzina „W” to tradycyjnie kulminacyjny moment obchodów wewnątrz ruchu harcerskiego. Harcerki i harcerze chcą być razem, aby minutą ciszy uczcić wspólnie wszystkich poległych w Powstaniu Warszawskim.
Część z nas była w tym czasie na Powązkach, pełniąc służbę przy grobach powstańczych, część współorganizowała wielką akcję z flarami w centrum Warszawy używając syren.
https://www.youtube.com/watch?v=BGb6f0xw3f8 – nasi harcerze zostali uchwyceni 1:52
https://www.facebook.com/photo.php?v=764545713609357&set=vb.100001618051846&type=2&theater – nasze syrena w godzinę W.

W odbywającym się Marszu Mokotowa podczas zlotu na czele prowadziły go nasze harcerki z 27 Świnoujskiej Drużyny Harcerek “Rzepichy” im. Mieszka I
Znalazł się również czas by zobaczyć jedno z najlepszych w Polsce muzeów – Muzeum Powstania Warszawskiego.
Można było również poznać i dowiedzieć się, co działo się na Pawiaku.
Wieczorem odbyła się przeprawa przez Wisłę. W Powstaniu Warszawskim wzięły udział harcerskie bataliony „Zośka” i „Parasol”. Ich szlak bojowy okupiony ogromnymi stratami zakończył się na Czerniakowie, gdzie Wisła odcięła możliwość dalszego odwrotu. W nocy wędrowniczki i wędrownicy (100czyli najstarsi harcerze) spłynęli łodziami Wisłą z Kępy Zawadowskiej na Wilanowie pod Most Poniatowskiego i przy rozpalonym ognisku na jednej z wiślanych łach wspominali bohaterstwo.
2.08 sobota odbyła się gra miejska „Nieznani bohaterowie” – dla harcerzy i warszawiaków. Gra inspirowana była życiorysami Powstańców Warszawskich. Uczestnicy wykonywali zadania osadzone w „realiach” życia powstańczego i okupowanego kraju przed 70 laty. Spotykaliśmy się również z harcerzami – powstańcami jak np. spotkanie w Pijalni Czekolady z Włodzimierzem Dusiewiczem ps.„Dusza” harcerzem Szarych Szeregów, służby pomocnicze w PW -dokumentalista, wieloletni przewodniczący Rodzin Katyńskich.

3.08 niedziela to Apel kończący Zlot ZHR, Msza św. na Pl. Krasińskich którą odprawiał Biskup Polowy WP i defilada
To już ostatni dzień wspólnych obchodów. Zakończany uroczystą defiladą Traktem Królewskim, podczas której harcerki i harcerze oddali hołd Powstańcom Warszawskim. Oficjalne zakończenie Harcerskich Obchodów odbyło się na Pl. Piłsudskiego – apel i wspólny krąg wszystkich uczestników harcerskich obchodów w stolicy.

fot. Organizator

Świnoujski Szczep ZHR wystawił dwa sztandary: jako spadkobiercy na wniosek proboszcza kaplicy wojskowej i Świnoujskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK sztandar świnoujskiego koła AK oraz sztandar naszego szczepu.
Mimo temperatury 35 stopni ludzie klaskali „Brawo Świnoujście!”

Visits: 14

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.